fit.pl mobile logo

Smog a zdrowie. Co robić, by się przed nim chronić?

Smog jako zanieczyszczenie powietrza może powodować wiele przykrych skutków zdrowotnych u ludzi. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest szkodliwy, jednak czy zastanawiamy się nad tym, dlaczego? Z czego składa się smog i jakie dokładnie niesie za sobą skutki? Jak się przed nim chronić? Sprawdzamy!

Czym jest smog?

Smog to zanieczyszczenie powietrza, a dokładniej – mieszanina, która powstaje w wyniku zjawisk atmosferycznych oraz działalności człowieka. Ta zawiesina zawiera szkodliwe związki chemiczne, takie jak:
tlenki siarki, węgla i azotu,  substancje stałe, w tym pyły kancerogenne, czy zawieszone,   wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

Dokładny skład smogu uzależniony jest od wielu czynników, jednak zawiesina, która występuje w Polsce – najczęściej zawiera także szkodliwe pyły PM10 i PM2,5. A skąd się bierze?

Wiola Lis, specjalistka z internetowego ekocentrum Arkana Smaku, tłumaczy: „Wśród przyczyn powstawania smogu wymienia się brak wiatru, zjawisko inwersji, ruch samochodowy, zakłady przemysłowe i energetyczne, a także domowe piece, kominki i kotły grzewcze”. 

Dlaczego smog jest groźny?

Smog jest groźny dla każdego człowieka ze względu na zawartość szkodliwych substancji. Może powodować m.in.alergie, obniżenie odporności organizmu, astmę, a także choroby serca, oskrzeli, płuc i układu krwionośnego. Zawiesina ta ma również wpływ na rozwój płodu, a dokładniej – może być przyczyną przedwczesnego porodu, zaburzeń rozwoju płodu oraz obniżonej masy urodzeniowej dziecka.

Co więcej, smog jest niebezpieczny dla organizmów żywych ogólnie – nie tylko dla ludzi. Również u zwierząt domowych i dzikich może prowadzić do problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Szczególnie narażone są zwierzęta dzikie, które doświadczają stałej ekspozycji na zanieczyszczone powietrze i nie mogą się przed nim uchronić.

Ekspertka z ekobazaru Arkana Smaku dodaje: „Smog wpływa negatywnie także na środowisko. Prowadzi do zanieczyszczenia ziem i gleb. Hamuje wzrost roślin, co z kolei prowadzi do szkód w uprawach. Niskiej jakości powietrze niesie za sobą wiele poważnych skutków i nie należy ich bagatelizować”.

Jak ochronić się przed smogiem?

Sprawdzaj stan zanieczyszczenia powietrza
W internecie dostępnych jest wiele map jakości powietrza, które informują o obecnej sytuacji w poszczególnych rejonach. Znając poziom zanieczyszczenia, możesz podjąć świadomą decyzję o pozostaniu w domu, by nie narażać się na negatywne skutki. Jeśli poziom zanieczyszczenia jest w danym dniu wysoki, postaraj się ograniczyć wyjścia na zewnątrz do całkowitego minimum. 

Zadbaj o swoje zdrowie
Możesz zminimalizować negatywny wpływ smogu na Twój organizm, jednak bez całkowitego zamknięcia się w domu nie jesteś w stanie całkowicie go wyeliminować. Aby ochronić swój organizm przed smogiem, po prostu o siebie zadbaj. Problemy zdrowotne lecz od razu. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Wprowadź do swojego życia zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną. Co z suplementami? Wiola Lis z Arkanów Smaku podpowiada: „Witamina D i E pomagają ochronić organizm przed uszkodzeniami spowodowanymi zanieczyszczeniami. Podobnie działa witamina C, a także kwasy tłuszczowe Omega-3”.

Zadbaj o powietrze w domu
O wiele łatwiej jest kontrolować jakość powietrza w domu niż na zewnątrz. Upewnij się więc, że masz sprawną wentylację. Aby pozbyć się z wnętrza smogu, który przychodzi z zewnątrz – zainwestuj w oczyszczacz powietrza. Pozwala skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń. Jeśli w mieszkaniu wilgotność powietrza jest za niska, przydatny okaże się także nawilżacz powietrza. O powietrze w domu możesz zadbać również przy pomocy roślin, jednak jest to jedynie dodatek. 

Oddychaj prawidłowo
Prawidłowe oddychanie również pozwoli zminimalizować negatywne skutki smogu. Należy oddychać przez nos. W nosie znajdują się bowiem specjalne struktury, które oczyszczają wdychane powietrze, nawilżają i ogrzewają. Oddychanie przez usta sprawia, że do Twojego organizmu dociera znacznie więcej szkodliwych substancji.

Zaczerpnij świeżego powietrza
W wolnym czasie wybieraj się do miejsc, w których jakość powietrza jest lepsza. Jeśli nie chcesz planować dłuższych wycieczek, pospaceruj w lesie. Z kolei, jeśli wybierasz się na wakacje lub weekendowy wyjazd, doskonałe kierunki to Finlandia, Szwecja, Nowa Zelandia, Australia czy Kanada. 

Do niedawna istniało przeświadczenie, że nad morzem czy w górach problem ze smogiem nie występuje. Niestety nie jest to prawda, zatem wybierając się do Zakopanego czy Gdyni – nie zawsze unikniesz smogu. Możesz jednak znaleźć miasta w Polsce, która mogą pochwalić się wyższą jakością powietrza. Warto je odkryć!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl