Jak dopasować soczewki do wady wzroku?
Dzięki soczewkom kontaktowym możliwe jest skorygowanie wszystkich najczęściej występujących wad wzroku. Tradycyjne soczewki sferyczne pozwalają na korygowanie krótkowzroczności i dalekowzroczności. Soczewki te różnią się parametrami optycznymi, w tym ilością dioptrii. Soczewki te charakteryzują się kształtem sferycznym – przypominają wycinek kuli. Taka budowa pozwala nadać im właściwości rozpraszające lub skupiające, czyli soczewki mają moc ujemną lub dodatnią. Pozwala to na przywrócenie odpowiedniego załamywania się światła padającego na oko, dokładnie na siatkówce, a nie przed nią lub za nią.
W przypadku astygmatyzmu konieczne jest zastosowanie soczewek torycznych. Soczewki tego typu mają atypowy kształt – nie przypominają wycinka kuli, a obwarzanek przecięty wzdłuż. Taka soczewka wykazuje różne moce refrakcyjne w przekroju poprzecznym i pionowym, korygując nieprawidłowe załamywanie się promieni świetlnych na niewłaściwie zakrzywionej soczewce.
W przypadku starczowzroczności, czyli prezbiopii doskonale sprawdzają się soczewki kontaktowe multifokalne, czyli wieloogniskowe. Tego typu soczewki kontaktowe mają różne moce optyczne, ułożone koncentrycznie w postaci okręgów. Dzięki temu soczewki tego typu ułatwiają płynne przejście między widzeniem bliży i dali.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o soczewkach kontaktowych?
Większość współczesnych soczewek jest wykonana z hydrożelu lub hydrożelu silikonowego. Hydrożel silikonowy to zaawansowany materiał, który umożliwia dotarcie do rogówki nawet pięciokrotnie większej ilości tlenu, dzięki czemu możliwe jest dłuższe noszenie soczewek bez ryzyka podrażnienia oczu. Dzięki temu materiał silikonowo-hydrożelowy doskonale nadaje się do soczewek o długiej użyteczności, takich jak soczewki miesięczne lub dwutygodniowe.
Soczewki jednodniowe są zazwyczaj wykonane z cieńszego i bardziej elastycznego materiału niż soczewki miesięczne. Jednak hydrożel silikonowy jest obecnie szeroko stosowany również w nowoczesnych soczewkach jednorazowych. Oprócz zapewniania wysokiego poziomu nawodnienia i komfortu, soczewki jednodniowe mają również tę zaletę, że są łatwiejsze w obsłudze. Nie ma konieczności ich czyszczenia czy przechowywania – po zdjęciu soczewki jednodniowe są natychmiast wyrzucane. Możesz po prostu wyrzucić soczewkę do kosza po całym dniu noszenia bez kłopotów z czyszczeniem lub kupowaniem środków do czyszczenia i przechowywania soczewek. Ta łatwość użycia sprawia, że są popularnym wyborem dla każdego, kto prowadzi intensywny tryb życia. Jeśli lubisz wybierać między okularami a kontaktami lub nosisz soczewki tylko w weekendy podczas uprawiania sportu lub spotkań towarzyskich, soczewki jednodniowe sprawdzają się idealnie.
Soczewki miesięczne muszą być czyszczone i prawidłowo przechowywane przez noc przed kolejnym użyciem. Niektóre z nich można nosić nieprzerwanie przez wiele dni. To opcja wygodna dla osób prowadzących nieprzewidywalny styl życia, takich jak pracownicy zmianowi, którzy nie zawsze są w stanie odpowiednio je wyczyścić. Ponadto to ekonomiczne rozwiązanie dla osób stale noszących soczewki kontaktowe. Soczewki do przedłużonego noszenia nie są odpowiednie dla wszystkich, dlatego przed zmianą należy skonsultować to z optometrystą.
Nasze oczy produkują lipidy i białka, które z czasem mogą stopniowo gromadzić się na soczewkach i powodować dyskomfort. Artykuły jednorazowego użytku są uważane za najzdrowszy wybór, ponieważ nie ma na nich codziennego odkładania się osadów. Są umieszczone w pojedynczych, wysterylizowanych opakowaniach blistrowych do jednorazowego użytku. Codzienne produkty są idealne dla osób podatnych na sezonowe alergie, ponieważ minimalizują gromadzenie się pyłków.
Soczewki miesięczne to również higieniczny wybór - wystarczy zadbać o odpowiednią pielęgnację soczewek. To łatwe, a gdy wpadniesz w rutynę będziesz zakładać i zdejmować soczewki wyłącznie umytymi rękami, oczyszczać je dokładnie płynem i przechowywać w czystym pojemniczku.