Słoneczna pogoda niewątpliwie sprzyja częstym wypadom poza miasto, na łono natury z dala od zgiełku i tłumu. Niestety nie każdy z nas mieszka w pobliżu jakiegoś atrakcyjnego regionu, lasu czy jeziora. Wiekszość z nas by dostać się w wymarzone miejsce musi dojechać tam samochodem lub autobusem. Kręte, nierówne drogi często sprzyjają, szczególnie u wrażliwych osób, pojawieniu się dolegliwości związanych z podróżą.
Choroba lokomocyjna objawia się początkowo zmęczeniem, uczuciem niewygody i brakiem apetytu. Następnie pojawiają się zawroty i bóle głowy, nudności, ślinotok lub suchość w ustach, nadmierne pocenie się i wreszcie wymioty. Choroba zwykle ustępuje wkrótce po zakończeniu podróży i nie daje powikłań. Jednak, jeśli wymioty utrzymują się dłużej może dojść do odwodnienia, szczególnie u małych dzieci, których zmysł równowagi jest bardziej wrażliwy niż u osób dorosłych. W ciężkich przypadkach może dojść do wycieńczenia, oszołomienia i zobojętnienia.
Objawy te są dość dokuczliwe dla podróżujących, gdy skutecznie osłabiają organizm, nie pozwalając cieszyć się widokami i niejednokrotnie uniemożliwiają zaplanowany wypoczynek.
Chorobie tej jednak można skutecznie zapobiec, przestrzegając pewnych zasad podróżowania:
- Siedź prosto z głową opartą o zagłówek;
- Miej kontrolę nad wzrokiem. Staraj się ustalić swój wzrok na wysokoci 45 stopni ponad horyzontem, jeżeli jedziesz samochodem; w samolocie lepiej zamknij oczy;
- Unikaj przykrych zapachów i dymu, które przyspieszaj wystąpienie objawów;
- Zrezygnuj z party pożegnalnego na cześć powitalnego. Zmęczenie, kac, zawartoć alkoholu we krwi znacznie przypieszają wystąpienie objawów;
- Siadaj tam, gdzie poruszanie się środka lokomocji jest najmniej odczuwalne. Najbardziej statycznymi są przednie siedzenia w samochodzie i środkowa cześć pokładu statku. W pociągu siadaj zgodnie z kierunkiem jazdy i najlepiej przy oknie, w autobusie z przodu, tak aby móc obserwować drogę i adaptować wzrok do zakrętów i wzniesień. W samolocie (wg amerykańskich ekspertów medycyny lotniczej z Kansas) najbardziej statyczne miejsca znajdują sie na wysokości skrzydła, po prawej stronie.
- Akupresura pomaga również na tę dolegliwość. Uciskaj punkt O6, położony około 7 cm powyżej nadgarstka.
- Spróbuj imbiru. Imbirowe cukierki są naturalnym, bezpiecznym i bardzo efektywnym środkiem w walce z chorobą lokomocyjną. Przeprowadzone badania wykazały, iż ekstrakt z imbiru zażyty przed podróżą opóźniał pojawienie się nudności i przyspieszał powrót do formy po przejażdżce. Jest równie skuteczny jak tradycyjne leki. Aby zapobiec chorobie lokomocyjnej najlepiej zacząć przyjmowanie imbiru 1-2 dni przed planowaną podrożą i kontynuować podczas jej trwania.
- Środki chemiczne. Jeżeli nic nie skutkuje, zawsze możesz się zaopatrzyć w dostępne w aptekach, w postaci tabletek lub plasterków nasączonych lekiem środki. Ale uwaga ! większoć z nich ma w swym składzie scopolaminę, która może wywołać wiele działań ubocznych (od senności i suchoci w ustach począwszy, na podwyższeniu cinienia i arytmiach serca skończywszy).