Warsztat polega na ćwiczeniu technik relaksacyjnych, w tym technik pogłębionego relaksu, aż do osiągnięcia stanu płytkiej medytacji. Ułatwia ona zrozumienie mechanizmów rządzących naszymi reakcjami i wyciszenie negatywnych emocji. Wśród zauważalnych rezultatów wymienia się między innymi redukcję wewnętrznych napięć, uwolnienie nagromadzonych emocji, wzrost samoakceptacji i akceptacji otoczenia czy odnowę sił witalnych. Zajęcia są szczególnie polecane dla osób pełniących funkcje wymagające dużej koncentracji i samokontroli, narażonych na silny stres.
– Techniki relaksacyjne, chociaż pod innymi nazwami, stosowano w wielu różnych kulturach od tysięcy lat. Przeznaczone są dla wszystkich osób, które chcą się czuć swobodne i zrelaksowane. Status społeczny czy wykonywany zawód nie mają tutaj żadnego znaczenia – mówi Maciej Żbik, nauczyciel technik relaksacyjnych w Fundacji Fundament.
Stres, według twórcy tego pojęcia Hansa Selyego, jest to „zespół specyficznych i niespecyficznych reakcji organizmu na zdarzenia bodźcowe, które zakłócają jego równowagę i wystawiają na poważną próbę lub przekraczają jego zdolność radzenia sobie”. Może być spowodowany wieloma czynnikami – umysłowymi, fizjologicznymi, anatomicznymi czy fizycznymi. Spośród towarzyszących mu objawów należy wymienić silne pobudzenie emocjonalne, przyspieszoną akcję serca, podwyższenie ciśnienia krwi, przyspieszony oddech, suchość w ustach czy wzrost stężenia cukru we krwi. Reakcje, a także stopień ich nasilenia, są cechą indywidualną i różnią się w zależności od konkretnych osób.
Najbliższy warsztat technik relaksacyjnych „Spoko-spoko: rewitalizacja w stresie”, które pomagają zwalczyć stres i wszystkie jego objawy, odbędzie się 28 marca 2010 roku w siedzibie Fundacji Fundament przy ulicy Koszykowej 24/7 w Warszawie. Potrwa od 10:00 do 17:00, a jego koszt to 200 zł. Szczegółowy cennik oraz wszelkie dodatkowe informacje znajdują się na stronie Fundacji Fundament.
www.fit.pl