Aorta dzieli się na kilka odcinków : odróżnia się aortę wstępującą (aorta ascendens), łuk aorty (arcus aortae) i aortę zstępującą (aorta descendens), w której wyróżniamy dwie części : - aortę piersiową (aorta thoracica) - aortę brzuszną (aorta abdominalis)
fit.pl
2011-04-23 00:00
Udostępnij
Aorta
Aorta wstępująca : wychodzi z lewej komory serca (jej ujście rzutujemy za mostkiem na wysokości III przestrzeni międzyżebrowej. Stąd biegnie do góry na prawo i do tyłu do wysokości II stawu mostkowo-żebrowego, gdzie przechodzi w łuk aorty. Jest całkowicie pokryta workiem osierdziowym. Oddaje :
- tętnicę wieńcową prawą
- tętnicę wieńcową lewą
Od tyłu sąsiaduje z lewym przedsionkiem, oddzielona od niego zatoką poprzeczną osierdzia ; z przodu pokrywa ją pień płucny i prawe uszko (wyżej : osierdzie, opłucna prawa, przedni brzeg prawego płuca, pozostałości grasicy i tkanka tłuszczowa). Z prawej strony sąsiaduje z żyła główną górną i prawym uszkiem, a z lewej z pniem płucnym.

Łuk aorty : łączy aortę wstępującą ze zstępującą. Rozpoczyna się na poziomie II stawu mostkowo-żebrowego po stronie prawej i biegnie ku górze, ku tyłowi i w stronę lewą do przodu od tchawicy oraz lewego obwodu przełyku i wreszcie kieruje się ku dołowi, kończąc się na stronie lewej trzonu Th3 lub Th4, gdzie przedłuża się w aortę zstępującą. Najwyższy punkt górnego wypukłego brzegu łuku leży ok. 2 - 3 cm poniżej górnego brzegu mostka. Z przodu i po lewej łuk aorty sąsiaduje z : lewą żyłą ramienno-głowową, lewym nerwem błędnym; z tyłu i po prawej sąsiaduje z tchawicą, lewym brzegiem przełyku, przewodem piersiowym i splotem sercowym. Pozostałe informacje : patrz rozdział płaszczyzna tętnic.

Część piersiowa aorty zstępującej : przebiega w śródpiersiu tylnym. Rozpoczyna się na wysokości Th3/4 (lub nawet Th5 wg. podręcznika), a kończy przy przejściu przez rozwór aortowy na wysokości Th12, przechodząc w aortę brzuszną. Począwszy od wysokości Th8 leży przed kręgosłupem, do przodu od przełyku. Stosunek aorty piersiowej do przełyku jest zmienny : w górnej części aorta przylega do lewego obwodu przełyku, biegnie skośnie w dół i przyśrodkowo, wsuwając się między przełyk i kręgosłup; przy przejściu przez przeponę aorta leży do tyłu i nieco po prawej od przełyku.

Z przodu, idąc od góry aorta piersiowa sąsiaduje z : korzeniem lewego płuca, osierdziem, przełykiem oraz przeponą; z tyłu : do kręgosłupa, żyły nieparzystej krótkiej i ż. nieparzystej krótkiej dodatkowej; po prawej sąsiaduje z ż. nieparzystą i przewodem piersiowym; po lewej z lewym płucem i opłucną ścienną śródpiersiową lewą. Gałęzie :

gałęzie trzewne :
  • gg. (tętnice) oskrzelowe (lewe) (rami bronchiales) (Uwaga ! wg. podręcznika gałęzie oskrzelowe od aorty piersiowej odchodzą do obu płuc)
  • gg. przełykowe (rami esophageales)
  • gg. środpiersiowe (rami mediastinales)
  • gg. osierdziowe (rami pericardiaci)

gałęzie ścienne :
  • tętnice przeponowe górne (aa. phrenicae superiores)
  • tętnice międzyżebrowe tylne III - XI (aa. intercostales posteriores) tętnice podżebrowe (aa. subcostales)



www.fit.pl