„Drenaż (masaż) limfatyczny jest jedną z metod leczenia fizykalnego. Zastosowanie odpowiednich rękoczynów pozwala na usprawnienie krążenia limfy przeciwdziałając powstawaniu chorób wywołanych jej zastojem, jak również likwidując obrzęki zastoinowe, zapalne, onkotyczne i chłonne.
fit.pl
2010-03-15 00:00
Udostępnij
Drenaż limfatyczny
Pozwala także na usprawnienie przepływu limfy po przebytych chorobach zakaźnych i nowotworowych, przyspieszając powrót do zdrowia”. (A.Zborowski: Drenaż limfatyczny, Kraków 2005)

Zasady stosowania drenażu limfatycznego
1.Pacjent powinien przyjąć pozycję, która ułatwi odpływ chłonki z drenowanej części ciała; np. podczas drenażu kończyn górnych, dolnych i głowy, powinny być one uniesione w stosunku do tułowia, a kończyny dodatkowo zgięte pod niewielkim kątem w stawach, co zmniejsza odpływ mięśni ułatwiając odpływ krwi.
2.Drenaż wykonujemy od obwodu w kierunku ujść żylnych. W celu ułatwienia odpływu chłonki do układu krwionośnego należy najpierw udrożnić pnie limfatyczne i węzły chłonne leżące przy ujściu żylnym, a następnie stopniowo, zachowując odpowiedni kierunek opracowywać dalsze części. Przetoczenie limfy z obwodu w innej kolejności będzie bardzo utrudnione i w pewnym sensie ograniczone.
3.Stosowane techniki (głaskanie, rozcieranie i ugniatanie) powinny mieć charakter wypychający, czyli każda z nich – poprzez odpowiednio rozłożoną siłę nacisku – winna spowodować przepchnięcie limfy we właściwym kierunku. Siła nacisku na tkanki wzrasta w kierunku wykonywanego chwytu i nie powinna być przyczyną zbytniego wzrostu temperatury tkanek. Należy masować precyzyjnie i miękko.
4.Każdą technikę powtarzamy 4-5 razy, a tempo poszczególnych technik – 10-20 ruchów na minutę podyktowane jest wolnym prądem chłonki.
5.Czas zabiegu częściowego wynosi 15-20 minut, a całościowego do 60 minut.
6.W trakcie masażu dwukrotnie opracowujemy większe węzły chłonne.
7.O ile nie ma przeciwwskazań, zabieg można wykonywać codziennie. Liczba zabiegów jest dowolna, zależna od postępów w leczeniu schorzenia.

Wskazania i przeciwwskazania do masażu limfatycznego
Wskazania do masażu limfatycznego szczególnie uwzględniają te przypadki patologiczne, którym towarzyszą obrzęki, wysięki oraz zmiany skórne spowodowane zaburzeniem krążenia limfy. Zawsze jednak w takich przypadkach należy skonsultować z lekarzem czas rozpoczęcia drenażu (zbyt wczesne rozpoczęcie może na przykład doprowadzić do remisji choroby), obszar zabiegu (całkowity lub częściowy) oraz liczbę powtórzeń (kontrola na bieżąco stanu zdrowia pacjenta). Dotyczy to pacjentów po przebytych chorobach zakaźnych, amputacjach, z podostrymi stanami zapalnymi przebiegającymi z obrzękami jak również z obrzękami powstałymi pod wpływem zaburzeń pracy serca i nerek.

Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania masażu limfatycznego są choroby nowotworowe układu chłonnego, nowotwory oraz ich przerzuty, choroby zakaźne, a także obrzęki i wysięki w przebiegu ostrych stanów zapalnych.

www.fit.pl