Czym sa skoki do wody?
fit.pl
2010-03-17 00:00
Udostępnij
Dyscypliny sportowe: skoki do wody
Rodzaje skoków do wody:
-użytkowe (start pływacki, skok ratowniczy)
- podstawowe (skoki na nogi, opady),
- sportowe(różny stopień złożoności),
- pokazowe (skoki humorystyczne, high diving).

Sportowe skoki do wody
To dyscyplina sportowa, która obejmuje skoki z trampoliny (wysokość 1 m lub 3 m) oraz z wieży (wysokość 5m, 7,5m lub 10 m). Są wykonywane z miejsca lub z rozbiegu, w zależności od ustawienia zawodnika w momencie wybicia oraz kierunku obrotu. Zawodnicy skaczą zarówno indywidualnie, jak i dwójkami (gdzie liczy się również synchronizacja).

Rozróżnia się 6 grup skoków wykonywanych w trzech pozycjach. O wyniku decyduje ocena poprawności skoku przez sędziów oraz współczynnik jego trudności. Od 1899 odbywają się w tej konkurencji mistrzostwa Europy, od 1904 skoki do wody są dyscypliną olimpijską, od 1973 rozgrywane są mistrzostwa świata.

[-------]

Jest 5 rodzajów skoków z trampolin 1 i 3-metrowych (skok w przód, skok w tył, delfin, auerbach, śruba). Z wież 5-, 7,5- i 10-metrowych jest o jeden więcej ponieważ są jeszcze skoki ze stania na rękach.

Rozwojem tej dyscypliny kieruje Międzynarodowy Komitet Skoków do Wody (IDC) przy Międzynarodowej Federacji Pływania Amatorskiego (FINA), a w Polsce Komisja Skoków do Wody przy Polskim Związku Pływackim.

Urządzenia i konkursy
Trampolina 1m – podczas MŚ, PŚ, ME, PE, MEJun,
Trampolina 3m – podczas IO, MŚ, PŚ,ME,PE,MEJun,
Trampolina pneumatyczna - cele szkoleniowe (regulacja wysokości 1-5m),
wieża 5m – podczas PŚ, PE, MEJun, 7,5m- PŚ, PE, MEJun, 10m- IO, MŚ, PŚ, ME, PE, MEJun, platformy od 0-3 m szkoleniowe.

Grupy skoków
1-przodem w przód
2-tyłem w tył
3-przodem w tył
4-tyłem w przód (delfin)
5-skoki ze śrubami,
6-skoki z podporu.

Fazy skoku - pozycja wyjściowa, ruchy przygotowawcze, odbicie, lot, wejście do wody.
Skoki do wody mogą być z miejsca (wszystkie grupy) lub z rozbiegu (tylko 1,2,3 grupa) Pozycja skoku- A wyprostowana, B łamana, C kuczna, D dowolna (tylko grupa 5)
Współczynnik trudności skoku - wartość liczbowa wyrażająca stopień złożoności skoku Sędziowanie -7 sędziów w konkursie indywidualnym, 9 w synchronicznym.

www.fit.pl