Najlepsze z zabiegów nie pomogą, jeśli nie dołączymy do nich diety i określonej regularnej, aktywności ruchowej. Z kolei one też nie pomogą na 100% zwalczyć cellulit, gdy będziemy osłabiać tkankę łączną. A osłabia ją stres, papierosy, kawa i złe odżywianie. Na cellulitis uskarża się ponad 90% kobiet i waga ani wiek nie grają tu roli. Jednak u tęższych kobiet cellulit rozprzestrzenia się szybciej. Z cellulitem walczą przede wszystkim kobiety, a to z tego powodu, że tkanka łączna kobiety jest znacznie słabsza niż u mężczyzny.
Również brak ruchu, oprócz błędów dietetycznych, złego krążenia krwi i limfy, predyspozycji genetycznych i zaburzenia równowagi hormonalnej może być jedną z przyczyn powstawania cellulitu.
Cellulit to nieestetyczne grudki tłuszczu pod skórą. Powstaje w wyniku odkładania się w komórkach tłuszczowych nieodprowadzonych produktów końcowych przemiany materii. Jeśli podskórna tkanka łączna jest zbyt luźna i osłabiona, nie zapewnia dostatecznie sprawnego oczyszczania i rozmaite odpady metaboliczne, zamiast zostać usunięte, gromadzą się pod skórą, powodując powstanie lokalnych stanów zapalnych. Stan taki może trwać bardzo długo, ogniska zapalne bywają raz liczniejsze, innym razem ulegają otorbieniu - można więc uznać, że jest to sytuacja o charakterze przewlekłym. Dlatego bardziej prawidłowo jest nazywać tę dolegliwość "cellulitem" niż "cellulitisem", gdyż w medycynie końcówka -itis zarezerwowana jest dla określenia ostrego stanu zapalnego, przebiegającego z miejscowym podwyższeniem ciepłoty ciała i obrzękiem.
Okazuje się jednak, że cellulit celulitowi nierówny: osoby szczupłe cierpią zwykle na jego odmianę wodną, a te z nadwagą - na tłuszczową.
Celulit tłuszczowy umiejscawia się głównie na udach oraz biodrach i związany jest z nierównomiernym rozkładaniem się tkanki tłuszczowej pod skórą. Przyczyną jego powstawania jest przede wszystkim zła dieta, polegająca na nadmiernym spożywaniu produktów mącznych, słodyczy, tłuszczy zwierzęcych i soli, która zatrzymuje wodę w organizmie oraz oczywiście brak ruchu osłabiający krążenie krwi i limfy. Zatem więcej ruchu i przestrzeganie dietetycznych zasad mogą tu pomóc. Pamiętaj o:
- piciu zielonej herbaty; działa moczopędnie, przyspiesza przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn;
- używaniu tylko oliwy z oliwek, zawarte w niej witaminy A i E poprawią kondycję komórek tłuszczowych;
- rezygnacji z soli, która zatrzymuje wodę w organizmie; w zamian przyprawy i zioła np. zielona pietruszka, estragon.
Cellulit wodny to zmora szczupłych osób. Jest związany przede wszystkim z zatrzymywaniem wody w organizmie i opuchlizną. Pojawia się głównie na nogach. Przyczyną jego powstawania jest niskie ciśnienie, spowodowane brakiem białka oraz wegetariański sposób odżywiania się, wywołujący braki żelaza i witamin z grupy B. Pomocne może być spanie z uniesionymi nieco do góry nogami, odpowiedni ruch. I zalecenia dietetyczne:
- picie dużo mineralnej wody niegazowanej; zbyt małą ilość płynu w organizmie spowoduje bowiem, że tkanka podskórna zacznie się zagęszczać i będą odkładać się w niej uboczne produkty przemiany materii;
- spożywanie produktów o działaniu moczopędnym, np. seler, natkę pietruszki, ananasy, czereśnie, karczochy, szparagi, arbuzy, truskawki; pozbędziemy się w ten sposób nadmiaru sody i toksyn
- spożywanie produktów zawierające potas np.:, pomidory, zielona sałata, soki z warzyw i owoców cytrusowych najlepiej świeżo wyciskanych; potas pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu
- spożywanie produktów zawierające witaminy z grupy B, np. kiełki zbożowe, drożdże, jajka, mleko, owoce i warzywa
- unikanie alkoholi z gliceryną, np. wermutów i likierów; gliceryna wiąże i zatrzymuje wodę w organizmie.
Ruch naszym sojusznikiem
Idealnym dla poprawienia stanu umięśnienia nóg, pośladków, brzucha i ramion oraz poprawy krążenia limfy i krwi byłby następujący program aktywności ruchowej: 3razy tygodniowo wysiłek wytrzymałościowy (co najmniej 30 minut) jak jogging, taniec, jazda na rowerze lub rolkach, nordic walking i szybkie, długie spacery oraz pływanie lub szybki marsz w wodzie czy skakanka (dla osób bez przeciwwskazań np. duża nadwaga, problemy z kręgosłupem).
A do tego oczywiście oprócz diety i specjalistycznych zabiegów kosmetycznych, ćwiczenia wybranych grup (w zależności od miejsca największego odkładania się celulitu).
dr Jolanta Ignaszewska-Kühbauch
www.fit.pl