Trening powięzi i równowagi z rollerem
“Powięź nie jest jedynie wiązką gumowatych kabli, lecz czuciowym organem naładowanym zakończeniami nerwowymi.” –To zadziwiające odkrycie dr Roberta Schleipa, szefa Projektu Badań nad Powięzią na uniwersytecie w Ulm. Jest w nie tak bogata, jak język czy oczy
Oznacza to, że powięź odbiera rozkazy, ale również je wydaje. Reaguje na otaczające środowisko, by wytworzyć coś, co Schleip nazywa "strukturalną kompensacją". Mechanizm jest taki: każdy wykonywany przez nas ruch jest eksperymentem fizycznym. Jeśli eksperyment działa i na przykład uda się zrzucić z siebie sweter przekrzywiając głowę - stanie się to nawykiem. Wszystkie te małe nawyki kumulują się w postaci postawy.
"Tkanka łączna jest powolna i lojalna. Kiedy już uformuje się w jakimś miejscu, zostaje tak na stałe" - mówi Schleip.
Działanie powięzi jest tak mocno zakorzenione w naszych ruchach, że przyjaciele są w stanie natychmiast rozpoznać nas z daleka….
Ręka terapeuty, wałki , piłki, rollery wszystko to pomaga zgłębić tajemnice naszych powięzi i ciała . Samo przyłożenie rollera czy wałka do danego stawu, np. stawów kręgosłupa, pozwoli na tzw.samomobilizację, czyli otwarcie stawu i częściowe uwolnienie ruchu.
Fitball Roller świetnie spisuje się jako wałek do treningu powięzi, pilatesu, fitnessu, jogi czy jako wałek rehabilitacyjny.
Podstawową jego cechą, która daje mu przewagę nad innymi wałkami to możliwość dostosowania twardości do własnych potrzeb, poprzez regulowanie ilości powietrza. Wałek wykonany jest z wysokiej jakości gumy, odpornej na rozerwanie, a także łatwej w pielęgnacji. Wymiary 70x 24cm.Podczas szkoleń z treningu powięzi prezentuję różne rollery czy rolki ( twardsze, krótsze z wypustkami itp. – jest ich coraz to więcej na rynku ). Zauważyłam, iż podobnie jak ja instruktorki techniki Pilates czy szkoły kręgosłupa wybierają - te bardziej miękkie i przyjemne z możliwością regulacji twardości, panowie czy kulturyści wolą mocniejsze.
Zatem ćwiczenia z rollerem korzystnie wpływają nie tylko na wzmocnienie i ujędrnienie mięśni. Roller zalicza się do przyrządów niestabilnych, wpływajacych na poprawę balansu i przywrócenie tzw. równowagi nerwowo-mięśniowej, wzmocnienie i zwiększenie stabilizacji stawowej. Roller podczas ćwiczeń wykorzystuje się na wiele sposobów. Leżenie na wałku pomaga rozluźnić mięśnie kręgosłupa, co pozwala uniknąć wielu bólów pleców. Wałek jest urozmaiceniem w ćwiczeniach Pilates, a każdy trening pomaga uzyskać lepsze efekty w pracy z ciałem.
Sam roller to świetny sposób masażu i treningu powięzi. Rolowanie po każdym treningu rozluźni mięśnie oraz poprawi ich ukrwienie, poprawiając przepływ krwi dostarczamy substancji odżywczych zmęczonym po treningu mięśniom. Przyspieszamy okres odbudowy mięśni. Ponadto praca z rollerem pozwala dotrzeć do najgłębszych mięśni tym bardziej, iż aktywuje propriocepcje oraz rozluźnia lub usuwa napięcia w punktach spustowych . Rozluźniając je możemy pozbyć się wielu dolegliwości nie tylko odkręgosłupowych np. napieć mm. karku czy okolicy podłopatkowej po długotrwałym siedzeniu przy klawiaturze komputera czy telefonu komórkowego. Na zdjeciach prezentuje kilka ćw. I pozycji wyjściowych do treningu powięzi.
Poszczególne ćwiczenia skupiają się na różnych obszarach ciała. Każdą strefę rolujemy5-10 razy. Jeśli w jakimś miejscu odczuwamy szczególnie duże napięcie i ból, zatrzymajmy się w tej okolicy na kilka sekund i po chwili zacznijmy je rolować. To powinno rozluźnić punkty spustowe, które mogą być źródłem napięcia całych łańcuchów mięśni.
np. Rolowanie pasma biodrowo-piszczelowego
Leżenie boku, roller pod udem. Usztywnijmy tułów I wyciagnijmy kręgosłup aby łatwiej utrzymać równowagę, balansujemy na boku. Powoli rolujemy boczną część uda od biodra do kolana. Przechodzimy na drugi bok i powtarzamy na 2-gim udzie.
Zainteresowanych fascynujacymi powięziami i wzbogaceniem lekcji Pilates, zdrowy kregosłup czy personal coaching cw. z rollerem i treningiem powięzi serdecznie zapraszam na szkolenia najblizsze pod koniec maja nad morzem.
Dr Jolanta Ignaszewska-Kuhbauch
www.fit.pl