Gibkość ciała, czyli zdolność do wykonywania obszernych ruchów w stawach, jest istotnym elementem sprawności fizycznej każdego człowieka. Pewien poziom tej cechy jest niezbędny dla zachowania zdrowia i uczestnictwa w każdej codziennej aktywności fizycznej
fit.pl
2012-10-03 00:00
Udostępnij
Zachowaj gibkość - Trening +60
Ruchomość w stawach kończyn górnych, dolnych oraz kręgosłupa wraz z wiekiem staje się jednak coraz bardziej ograniczona, dlatego wszystkim seniorom proponujemy zestaw ćwiczeń poprawiający gibkość. Prezentowany trening wykonywany codziennie rano sprawi, że przez cały dzień zachowamy odpowiednią ruchomość i elastyczność w stawach.

1. Stań w rozkroku, stopy ustaw na szerokość bioder, kolana luźne, lekko ugięte. Miednica neutralnie, łopatki ściągnięte, barki opuszczone. Utrzymuj wyprostowaną sylwetkę. (a) Z wydechem bardzo powoli roluj się w dół (b). Najpierw broda sięga do mostka, potem ruch zaczyna szyja, klatka piersiowa i dolna część pleców. Jeżeli chcesz możesz delikatnie ugiąć nogi w kolanach. Trzymając w dole rozluźnione ramiona (c). Zrób wdech i z wydechem powoli kręg po kręgu wyprostuj całą sylwetkę. Powtórz 5 razy.

1a1b1c



2. Usiądź na krześle w połowie długości siedziska. Wyprostuj plecy, ściągnij łopatki, utrzymaj wyprostowany kręgosłup. Skręć tułów w prawo i spróbuj sięgnąć do oparcia (a). Następnie wykonaj to samo na drugą stronę (b). Zrób 10 powtórzeń.


2a2b

[-------]

3. Usiądź w rozkroku na krześle, dłonie połóż na oparciu (a). Zaokrąglij plecy, schowaj głowę miedzy ramiona (b). Powtórz 6 razy.


3a3b



4. Stań blisko krzesła, stopy ustaw na szerokość bioder, jedną rękę połóż na oparciu, unieś zewnętrzną ugiętą nogę (a). Swobodnie wyprostuj nogę i zrób wymach w tył (b). Wykonaj po 10 razy na każdą nogę.


4a4b



5. W klęku podpartym dłonie ustaw na szerokość barków a kolana na szerokość bioder. Ciężar ciała rozłóż równomiernie na dłonie i kolana. Kręgosłup utrzymuj w linii prostej (a). Na wydechu zacznij zaokrąglać plecy, rozluźnij pośladki (b). Z wdechem przyjmij pozycję wyjściową. Zrób to ćwiczenie 10 razy.


5a5b



6. W klęku podpartym (pozycja ja w ćwiczeniu 5) przenieś w bok lewą rękę i unieś ją do sufitu i popatrz się na swoją dłoń (a). Przyjmij pozycję początkową i powtórz to na drugą stronę (b). Wykonaj 12 powtórzeń.


6b

Katarzyna Sempolska – instruktor rekreacji ruchowej
Sesje wykonano w klubie fitness w Hotelu The Westin
Ćwiczenia prezentuje Anna Vacqueret
Zdjęcia wykonał Sławek Chelis
www.fit.pl