fit.pl mobile logo

Jak wybrać buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania muszą spełniać szereg wymogów, by były bezpieczne i komfortowe. Nie wystarczy zakup pierwszego, lepszego modelu, który wpadnie Ci w ręce. Ważne są takie aspekty, jak waga biegacza, poziom amortyzacji obuwia czy rodzaj podłoża. Inne buty wybierzesz bowiem do biegów terenowych, a inne go treningów na twardej drodze. Jakie buty do biegania po asfalcie będą najlepsze? Sprawdź!

Dlaczego odpowiednie buty do biegania są takie ważne?

Buty do biegania powinny przede wszystkim dobrze trzymać stopę. Nie mogę być za luźne czy za ciasne, by nie powodować kontuzji czy otarć naskórka. Sportowe buty muszą być też funkcjonalne, wygodne i przede wszystkim dostosowane do biegacza. Powinny mieć odpowiednią amortyzację, za którą odpowiada zwykle gęstość i ilość pianki zastosowanej do wyrobu podeszwy. Jeżeli wybierzesz model, który ma cienką i mało elastyczną podeszwę, to z pewnością długo w nich nie pobiegasz. Pianki tracą bowiem swoje właściwości pod naciskiem ciężaru ciała biegacza. A to kolejny aspekt, który należy brać pod uwagę przy zakupie butów do biegania. Im biegacz cięższy, tym większej amortyzacji potrzebuję. Przy wyborze odpowiedniego obuwia treningowego ważny jest jeszcze typ stopy. Buty dla biegaczy dzieli się na takie dla pronatorów (którzy podczas biegu mają tendencję do ustawiania stóp do wewnątrz) oraz dla supininatorów (stawiających stopy do zewnątrz). Ten element ma największe znaczenie podczas joggingu na asfalcie, gdyż płaskie podłoże sprawia, że ruch jest powtarzalny, co z kolei sprawia, że buty szybciej ścierają się w jednym miejscu.

Jakie powinny być buty do biegania po asfalcie?

Bieganie po twardej nawierzchni typu asfalt, kostka czy chodniki wymaga zakupu odpowiedniego obuwia. Powinno być ono komfortowe w użytkowaniu, wytrzymałe i przede wszystkim dobrze zamortyzowane. Buty najlepiej dopasować, przymierzając kilka modeli podczas jednych zakupów. Po włożeniu do nich stóp powinieneś czuć, że są miękkie i przyjemnie otulają stopę. Nie mogą Cię nigdzie uciskać, od czubka aż po zapiętek muszą być po prostu dopasowane. Najlepiej wybierz model z elastyczną cholewką, która będzie się dopasowywać do ruchu stopy podczas aktywności. Zwróć również uwagę na materiał, z jakiego wykonane są buty do biegania. Powinny być przewiewne, odprowadzać nadmiar ciepła i wilgoci na zewnątrz, ale muszą być też odporne na uszkodzenia mechaniczne, co zdecydowanie wydłuży ich żywotność.

Idealne buty do biegania po asfalcie muszą mieć także doskonałą amortyzację. Mają tłumić wstrząsy i zapewnić stopom odpowiednią przyczepność. Dobra amortyzacja zmniejsza siłę nacisku na stawy i mięśnie biegacza, dzięki czemu chroni go przed urazami oraz przeciążaniami. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób o podwyższonej wadze. Zadaniem piankowej podeszwy jest nie tylko pochłanianie przeciążenia, ale również zwrot energii, czyli lepsze wybicie. Dlatego buty do biegania po asfalcie powinny być sprężyste. Wybieraj modele, które zbudowane są z miękkiej, elastycznej pianki, np. EVE lub posiadają poduszki gazowe w okolicach pięty i śródstopia.

Znajdź model idealny dla siebie

W CCC znajdziesz wiele modeli butów do joggingu, a wśród nich setki tych przeznaczonych do biegania po asfalcie. Wszystkie one dostępne są w sklepie internetowym oraz stacjonarnych punktach sprzedaży. Zostały starannie wyselekcjonowane, by ułatwić Ci wybór. Sięgaj po miękkie, sprężyste obuwie do biegania znanych marek: ADIDAS, Reebok, Puma, New Balance, a także Sprandi i Skechers. Są one lekkie, wygodne i doskonałe do biegania po twardych nawierzchniach.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl