Miłośnicy kajakarstwa górskiego porównują je do jazdy na nartach po ruchliwym, zmiennym stoku. Twierdzą też, że kto raz zasmakował tego sportu, już nigdy nie przestanie go uprawiać. Co zatem kryje w sobie ta trudna i emocjonująca dyscyplina?
Kajakarstwo to jeden z najtrudniejszych sportów. Spływając górskim potokiem należy cały czas obserwować drogę przed sobą, planować manewry i wykonywać je dokładnie tam, gdzie zostały zaplanowane, biorąc pod uwagę siłę rzeki, z którą nie jesteśmy w stanie walczyć. Trzeba ją dokładnie poznać, aby umieć przewidzieć i wykorzystać jej moc tak, aby bezpiecznie przewiozła nas przez zapierające dech w piersiach wodospady, fale i labirynty z wielkich głazów. Opanowanie wszystkich tych punktów daje ogromną satysfakcję, mimo początkowych trudności.
Dzięki kajakarstwu można nie tylko popracować nad swoimi mięśniami i psychiką. Mamy również możliwość poznania ludzi, tak samo zakochanych w tym ekscytującym sporcie.
[-------]
Początki
Radzimy zaczynać w grupie, gdyż kajakarstwo górskie wymaga wielu umiejetności, a znacznie szybciej można się ich nauczyć od doświadczonych kajakarzy. Dobrym sposobem jest udział w zajęciach Szkoły Kajakarstwa Górskiego, organizującej szkolenia i rekreacyjne spływy górskie. Na takim wakacyjnym obozie można nauczyć się podstaw i zawrzeć znajomości, które pozwolą rozwijać umiejętności.
Sprzęt
Podstawowym sprzętem jest oczywiście kajak. Obecnie wykonane są one z polietylenu, mają zróżnicowane kształty i gabaryty. Wiosła używane w kajakarstwie górskim są krótsze niż w klasycznym, przeważnie pióra mają skręcone względem siebie i wykonane są z superwytrzymałych materiałów. Nie obejdzie się też bez kamizelki asekuracyjnej i kasku. Wywrotki zdarzają się dość często i sprzęt ten jest nieodzowny. Kamizelki takie mają specjalną konstrukcję i chronią przed uderzeniami o skały oraz posiadają elementy pozwalające na użycie ich w asekuracji lub w akcjach ratunkowych.