Chcesz wyglądać jak baletnica? Sprawdź nasze ćwiczenia!

Ćwiczenia baletowe budzą skojarzenia albo z niemal katorżniczą pracą, albo z zajęciami przeznaczonymi dla małych dziewczynek, marzących o byciu primabaleriną. Nic bardziej mylnego. Ćwiczenia baletowe pomogą nam zachować ładną sylwetkę i przyniosą nam wiele korzyści
2020-01-13 00:00
Udostępnij
Chcesz wyglądać jak baletnica? Sprawdź nasze ćwiczenia!

Odpowiednia postawa ciała utrzymuje nasze mięśnie, kości i stawy w prawidłowym ułożeniu, dbając o nasz kregosłup. Zła postawa ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Może wywołać częste bóle głowy, pleców czy szyi.
Warto więc zadbać o prawidłową postawę ciała, a zrobisz to włączając do swojego planu treningowego te 5 ćwiczeń baletowych.

Wbrew stereotypowi, ćwiczenia baletowe mogą wykonywać nie tylko małe dziewczynki chcące zostać baletnicami, ale także dorosłe kobiety, a nawet mężczyźni. Tego rodzaju ćwiczenia wzmacniają i wysmuklają całe ciało. Uczą też utrzymywania wyprostowanej sylwetki, co korzystnie wpływa na kręgosłup (wzmacniają mięśnie głębokie, czyli mięśnie dna miednicy i przykręgosłupowe).

Ćwiczenia baletowe - przysiad plie

Stań w pozycji wyprostowanej, w rozkroku na szerokość barków. Palce stóp skieruj na zewnątrz, ramiona powinny swobodnie zwisać wzdłuż ciała. Zrób przysiad i schodź coraz niżej aż do momentu, w którym twoje uda znajdą się w pozycji równoległej do podłoża. W trakcie opuszczania tułowia unieś ramiona do góry i trzymaj je ponad głową. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund, a następnie wróć do pozycji startowej - powoli się unieś i ramiona ułóż wzdłuż tułowia. Ćwiczenie powtórz 5 razy w 3 seriach.

Ćwiczenia baletowe - boczne unoszenie nóg

Boczne unoszenie nóg jest to zwykle rutynowym trening dolnej częście ciała. Jednak to ćwiczenie jest bardzo skuteczne w utrzymaniu dobrej postawy. Ćwiczenie pozwala wzmocnić mięśnie pleców i pomoże nabyć umiejętność prostowania pleców podczas codziennych czynności.  Jak wykonać ćwiczenie?

Stań prosto, opierając dłonie na biodrach. Przesuń ciężar ciała na prawą stronę, utrzymując proste plecy i podnosząc lewą nogę. Ustaw nogę w pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy na lewej nodze, a następnie 10 razy na prawej nodze. Powtórz cykl 3 razy. Jeśli potrzebujesz, użyj krzesła lub ściany, aby uzyskać stabilność.

Ćwiczenia baletowe - pies z głową w dół

Ćwiczenie zaczerpnięte z jogi, pozwala na otwarcie ramion i wzmocnienie pleców. Przyjmij pozycję klęku podpartego. Odłóż nogi zgięte w kolanach na matę (kolana na stawiamy dokładnie pod biodrami), wyprostowane ręce opierzyj dłońmi o matę pod barkami. Pamiętaj, by mocno rozszerzyć palce dłoni, co zapewni stabilne podparcie. Następnie podnieś pośladki do góry, a stopami odejdź lekko do tyłu prostując nogi. Postaraj się całe stopy oprzeć na macie i wyprostować maksymalnie kolana. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, nie forsuj pozycji na siłę. Nogi pozostawiamy lekko ugięte, a stopy opieramy na palcach – z czasem, gdy wzrośnie nasza elastyczność, z pewnością uda nam się pogłębić pozycję. Skupiamy się na wyciągnięciu ramion i wyprostowaniu kręgosłupa. Powinniśmy odczuwać przyjemne rozciąganie na całej długości pleców.

Ćwiczenia baletowe - sprężynowanie

Najpierw przyjmij pozycję wyprostowaną, a następnie pochyl się do przodu, opierając się rękoma o blat stołu lub krzesło. Opuszczony tułów powinien tworzyć z nogami kąt prosty. Następnie unieś prawą nogę możliwie jak najbardziej do góry - wyprostuj ją, a ściągnięte palce stóp skieruj ku górze. Wykonuj nogą delikatne ruchy w górę i w dół - ruchy mają mieć mały kilkucentymetrowy zakres, nie powinny być zamaszyste. Wytrzymaj w tej pozycji jak najdłużej, a następnie zmień nogę. Wykonaj ćwiczenie w 2 seriach po 3 razy z każdą nogą.

Ćwiczenia baletowe - kołyska

Ćwiczenie rozciagające i wzmacniające mięśnie ramion i klatki piersiowej. To jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń poprawiających postawę.

Połóż się na brzuchu, kładąc ręce wzdłuż ciała. Zegnij kolana i chwyć za kostki, utrzymując kolana nie szerszej niż biodra. Podnieś stopy, unosząc uda. Przytrzymaj przez 30 sekund. Powoli przejdź do pozycji początkowej. Powtórz 3 razy.