Egzoszkielet jest pomyślany jako pomoc w rehabilitacji osób z zanikiem mięśni, stwardnieniem rozsianym, ale także po urazach, również dla sportowców. „Ruszając rękami, nogami generujemy sygnały elektryczne w mięśniach, im jesteśmy sprawniejsi, tym te sygnały są mocniejsze. Natomiast osoby, które potrzebują rehabilitacji, mają je opóźnione, a rehabilitacja jest wówczas bardzo trudna, bo ta osoba nie może sama się ruszać. Nasze urządzenie pozwala wychwycić za pomocą przyczepianych do ciała elektrod nawet najmniejsze sygnały elektryczne i wykorzystujemy je, żeby ta osoba mogła prowadzić aktywną rehabilitację, żeby to ona generowała ten ruch” – wyjaśnił Michał Mikulski.
Projekt doceniono również za jego potencjał biznesowy – według danych zebranych podczas przygotowania projektu, w Polsce przeprowadzanych jest 7,6 mln zabiegów kinezyterapii rocznie, 20 proc. wszystkich wydatków na ochronę zdrowia pochłania rehabilitacja, a rynek ten nadal rośnie. Egzoszkielet ma umożliwić centrom rehabilitacji przyjmowanie większej liczby pacjentów. Trwa procedura rejestrowania produktu w Urzędzie Patentowym. W 2013 r. egzoszkielet ma osiągnąć gotowość rynkową.
Ufundowana przez sponsora nagroda w ramach konkursu to 12,5 tys. zł. Jak podkreślali podczas uroczystości jurorzy konkursu, wiele zgłaszanych doń projektów ma dobrą jakość techniczną, ale są gorzej przygotowane od strony biznesowej.
żródło: naukawpolsce.pl
www.fit.pl
Egzoszkielet do rehabilitacji nagrodzony
Jednoosiowe egzoszkielety do rehabilitacji, czyli rodzaj robota, który zastąpi rehabilitanta okazały się najlepszym tegorocznym pomysłem na biznes w konkursie organizowanym co roku przez Politechnikę Śląską w Gliwicach.O wynikach konkursu poinformowano podczas czwartkowej uroczystości w Gliwicach. Zwycięski projekt ma być wdrażany przez zarejestrowane w środę przedsiębiorstwo, założone przez pomysłodawcę robota Michała Mikulskiego