Endoskopowe usunięcie dysku jest mało inwazyjną techniką chirurgiczną stosowaną do usunięcia wypukliny, przepukliny lub wypadnięcia jądra miażdżystego. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym  pod kontrolą RTG
fit.pl
2011-10-05 00:00
Udostępnij
Endoskopowe usunięcie dysku
Na czym polega ta metoda?

operacja1kW odległości ok. 15cm od kręgosłupa (z boku) lekarz robi niewielkie nacięcie skóry (ok. 2 cm, podczas operacji klasycznej 5-10 cm) - przez nie wprowadzany jest endoskop (urządzenie z wbudowaną kamerą, które poprzez światłowód przekazuje obraz pola operacyjnego na monitor). Następnie obserwuje na monitorze wnętrze kanału kręgowego i za pomocą specjalnych narzędzi usuwa dysk. Po zakończeniu operacji zakłada szew i opatrunek. Zabieg trwa ok. godziny.

Do kogo jest skierowana?

Operacjom poddawani są pacjenci, u których nie ma szans, żeby wypadający dysk się cofnął, a także cierpiący na ból kręgosłupa oporny na inne leczenie.

Zalety tej metody

Dzięki tej metodzie można usuwać dysk, prawie nie uszkadzając tkanek po drodze. Miejsce operacji szybciej się goi, a po zabiegu pacjent może w krótkim czasie wrócić do domu. Chory dostaje antybiotyki i środek przeciwbólowy. W ciągu 24 godzin można opuścić szpital. Po 7 dniach zdejmuje się szwy. Rekonwalescencja trwa 1-3 tygodnie.

Ile to kosztuje?

Zabieg jest refundowany. W prywatnym szpitalu kosztuje 8-10 tys.zł.