Ćwiczenia – od czego zacząć przygotowania?
Zanim przejdziemy do porad, jak zacząć trenować, skupmy się na czynnościach i zmianach, które powinny poprzedzić ćwiczenia. Od czego zacząć przygotowanie organizmu? Równolegle do regularnych treningów warto postawić na odpowiednią dietę. Chociaż w internecie można znaleźć wiele informacji na temat odżywiania dla sportowców, sprawa nie jest taka prosta. Każdy organizm ma nieco inną charakterystykę i potrzeby. Zmieniając sposób żywienia, należy bacznie obserwować reakcję własnego ciała. Najlepiej udać się do specjalisty, który skomponuje idealną dla potrzeb organizmu zindywidualizowaną dietę.
Zmiana trybu życia dotyczy nie tylko wiedzy, jak zacząć ćwiczyć, ale również sposobów na to, by szybko nie porzucić ćwiczeń, jeśli efekty nie będą zadowalające. To również sprawa indywidualna, dlatego każdy powinien sobie wyznaczać nagrody za zrealizowany plan, jak również przyjąć realne cele. Należy sobie stawiać realne cele i osiągać je krok po kroku, pamiętając, że kolejne etapy mogą nie nadejść w mgnieniu oka. Tu liczy się systematyczna praca.
Od czego zacząć ćwiczenia w domu?
Nie wszystkie osoby lubią wysiłek na siłowni lub w klubie fitness, preferując raczej domowe ćwiczenia. Od czego zacząć trening we własnych czterech ścianach? Zwłaszcza na początkowym etapie nie będzie konieczny specjalistyczny sprzęt do treningu. Ciekawym rozwiązaniem jest interwałowy trening metaboliczny – tabata. W jego trakcie korzystamy wyłącznie z masy swojego ciała, a ćwiczenia są intensywne i wymagające. Należą do nich między innymi serie przysiadów, pompek czy wyskoków. Poszczególne serie są podzielone czasem przewidzianym na odpoczynek. Tabata ma wiele programów o różnym obciążeniu, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bez dodatkowych przyrządów możemy również prowadzić intensywne treningi mięśni brzucha.
Od czego zacząć ćwiczenia w domu, mając do dyspozycji podstawowy sprzęt? Trening z hantlami, sztangą czy gryfem jest w zasadzie bardziej wymagający i ciekawszy niż trening z udziałem przyrządów do ćwiczeń. W jego trakcie pracuje więcej partii mięśni, a jednocześnie trenujemy koordynację i równowagę. Początkujący sportowcy mogą postawić między innymi na wiosłowanie hantlami i sztangą lub wyciskanie na klatę i barki.
Jak zacząć trenować na siłowni?
Wiele osób zniechęca się do treningu, nie wiedząc, jak zacząć trenować na siłowni, gdy ich oczom ukazuje się wiele urządzeń do treningu. Bez obaw, z czasem każdy nauczy się korzystać z nich wszystkich. Początkujący powinni skupić przede wszystkim na własnej technice. Ćwiczenia rozciągające oraz mobilizacyjne przygotowują do nowej sytuacji lekko zastałe mięśnie i stawy. Ponadto w pierwszych tygodniach ćwiczeń należy skupić na wysokiej częstotliwości przy niższej objętości treningów, by unikać przeciążeń i kontuzji.