- kości, więzadła, mięśnie ulegają szybkiemu osłabieniu
- dochodzi do pogorszenia ruchomości, kontroli ruchów i ich koordynacji
- następuje obniżenie ogólnej sprawności fizycznej
- może pojawić się stan depresji powodujący silniejsze odczuwanie bólu
- powrót do normalnego aktywnego życia staje się coraz trudniejszy.
W przypadku silnego bólu może zajść potrzeba ograniczenia wykonywania obciążających czynności, lecz podstawowe przesłanie pozostaje jasne i czytelne: długotrwały odpoczynek w łóżku jest złym rozwiązaniem. Celem nadrzędnym jest wczesne uruchomienie i utrzymanie aktywności.
KORZYŚCI PŁYNĄCE Z ĆWICZEŃ
Regularne ćwiczenia:
- poprawiają samopoczucie;
- uwalniają produkowane przez organizm związki chemiczne o działaniu przeciwbólowym;
- poprawiają koordynację i kontrolę ruchów;
- poprawiają siłę mięśni, wzmacniają kości i więzadła;
- poprawiają ogólną kondycję.
Nawet w przypadku dolegliwości bólowych można stosować szereg aktywnych ćwiczeń wprowadzając je stopniowo bez zbytniego obciążania kręgosłupa:
- spacery, jazda na rowerze lub pływanie;
- wykonywanie ukierunkowanych ćwiczeń pod kontrolą prowadzącego.`
Postępowanie przy nasileniu bólu.
Jeżeli nie uczestniczyłeś w wypadku samochodowym, jest mało prawdopodobne, aby twój kręgosłup uległ uszkodzeniu. Wybór postępowania zależy od tego, jak bardzo w danej chwili ci dokucza.
Jest wiele środków, które można zastosować w celu zmniejszenia bólu. Nawet jeśli nie zniosą go całkowicie ani nie wyleczą kręgosłupa, poprawiają sytuację na tyle, by możliwe było aktywne korzystanie z życia. Jeśli dane środki okażą się niewystarczające, wówczas można skorzystać z aktywnej terapii prowadzonej pod fachową opieką; po jej zakończeniu pacjent zwykle umie lepiej o siebie dbać.
Farmakoterapia: leki przeciwzapalne i przeciwbólowe jak ibuprofen czy paracetamol to środki proste i bezpieczne. Często okazują się najskuteczniejsze, ale powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami.
Ciepło i zimno: podczas dwóch pierwszych dni zalecane jest stosowanie zimna (cold pack) na bolesne miejsce przez około 5-10 minut każdorazowo. Niektórzy pacjenci preferują zabiegi ciepłolecznicze takie jak: termofory z gorącą wodą, ciepła kąpiel lub prysznic.
Terapia manualna: większość lekarzy zgadza się z opinią, iż terapia manualna może pomóc opanować ból, ale nie zabezpiecza przed nawrotem. Jest bezpieczna, gdy wykonuj ją: osteopaci, chiropraktycy, przeszkoleni lekarze i fizjoterapeuci.
Pozostałe metody: inne metody terapii przeciwbólowej również znajdują zastosowanie. Chociaż na pewien czas mogą zmniejszyć dolegliwości, bywają one kosztowne w stosunku do odległych wyników. Pacjent sam potrafi najlepiej osądzić, co pomaga, a co nie.
JAK UTRZYMAĆ AKTYWNOŚĆ ?
Bóle kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego to jeszcze nie poważna choroba. Nie powinny doprowadzać do stanu inwalidztwa, chyba, że się do tego dopuści. Wpływ bólu na nasze życie w znacznym stopniu zależy od tego, jak nań reagujemy i co w takiej sytuacji robimy. Jeżeli nie potrafimy utrzymać aktywności sami, należy poszukać fachowej pomocy. Po odbyciu programu aktywnej terapii w niedługim czasie będziesz w stanie powrócić do normalnego trybu życia.
Niektórzy ludzie unikają aktywności fizycznej, podczas gdy inni radzą sobie z nią doskonale.
Pacjent bierny boi się bólu i martwi o przyszłość, dużo odpoczywa i czeka na samoistne rozwiązanie problemu.
Pacjent aktywny wie, że ból się zmniejszy. Nie obawia się przyszłości i radzi sobie z bólem poprzez utrzymywanie czynnego trybu życia i pozytywnego nastawienia.
Najbardziej cierpią pacjenci bierni. Odczuwają ból dłużej, dłużej też pozostają niezdolni do pracy i mogą doprowadzić się do stanu inwalidztwa.
JAK ZOSTAĆ PACJENTEM AKTYWNYM?
- należy starać się prowadzić tryb życia jak najbardziej zbliżony do normalnego i utrzymywać wykonywanie codziennych czynności;
- należy unikać tylko wyjątkowo ciężkich zadań;
- należy utrzymywać sprawność fizyczną - zacząć od niewielkiej dawki ćwiczeń i codziennie zwiększać swoją sprawność;
-
potrzebna jest cierpliwość; należy pamiętać, że każdy miewa lepsze i gorsze dni; nie wolno się poddawać przy pierwszym nawrocie bólu;
www.fit.pl