Zamiast siedzenia przy braku wiatru na jachcie -wybrałam spokojne ruchy spiralne zaczerpnięte czy inspirowane metod Feldenkraisa i yoga dla kręgosłupa. Ruch ma być tu powolny, świadomy połączony z głębokim naturalnym oddechem 
fit.pl
2015-09-08 00:00
Udostępnij
Ruchy spiralne dla zdrowego kręgosłupa
ruchy

Bez pełnej świadomości wykonywanych czynności (oddech, ustawienia anatomiczne, ruch) ciężko jest uzyskać naprawdę dobry efekt. Dzięki powiązaniu ruchu z oddechem uzyskujemy bardzo konkretne efekty: normalizację tonusu mięśniowego (szczególnie mięśni posturalnych), przywrócenie pełnej ruchomości sprawnych strukturalnie segmentów kręgosłupa, prawidłową długość mięśni (odprowadzenie przykurczy mięśniowych), optymalną ruchomość stawów obwodowych, odciążenie powierzchni stawowych i poprawę smarowania stawów poprzez stymulację elementów śródstawowych odpowiedzialnych za „smarowanie” i wreszcie - co niezwykle ważne - przywracamy prawidłową postawę poprzez reedukację ruchową, poprawę propriocepcji (czucia głębokiego), wzmocnienie osłabionych grup mięśniowych i rozciągnięcie nadmiernie napiętych, a także przywrócenie symetrii ciała co jest bardzo ważne dla narządu ruchu jako całości.

ruchy2

Jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach dlatego należy mieć świadomość, że najważniejsze jest kto i jak uczy ćwiczeń. Bardzo często zachodzi potrzeba zindywidualizowania programu ćwiczeń. Np. osoby z tzw. Wiotkością wielostawowa powinny ostrożnie podchodzić do jogi nie zwiększając zakresu ruchu w stawach i tak już hipermobilnych.
Moshe Feldenkrais urodził się w 1904 na Ukrainie i zmarł w 1984. W wieku 14 lat wyemigrował do Palestyny i przez 10 lat jednocześnie pracował i uczył się w Tel Avivie.

ruchy3

Podczas meczu piłki nożnej poważnie uszkodził kolano i opuchlizna utrzymywała się przez następne parę miesięcy. W 1928 roku przeprowadził się do Paryża, gdzie studiował fizykę, matematykę i inżynierię, stając się asystentem naukowym Fryderyka Joliot- Curie. Tam spotkał Jigoro Kano ( twórcę Judo) i stał się pierwszym Europejczykiem, który zdobył czarny pas w tej sztuce walki.
Podczas II Wojny Światowej uciekł do Wielkiej Brytanii. Jak pisze Steven Shafarman: "W tym czasie zainteresował się ewolucją człowieka i zaczął badać pod tym kątem ruchy dzieci, zainspirowany obserwacją dzieci z oddziału chirurgicznego swojej żony Yony Rubenstein. Po wypadku autobusowym odnowiła się jego stara kontuzja kolana i lekarze powiedzieli mu, że musi poddać się operacji, bo inaczej nigdy nie będzie mógł chodzić. Wówczas nie było metod artroskopowych i najlepsi lekarze w Anglii dawali 50 procent gwarancji, że operacja się powiedzie. Przy takich rokowaniach Feldenrais uznał operację za nieusprawiedliwione ryzyko. W celu znalezienia lepszego rozwiązania zaczął studiować wszystko, co dotyczyło zdrowia i leczenia - anatomię, fizjologię, terapie ruchową, psychoterapię, praktykę duchową, jogę, hipnozę. Feldenkrais zaczął znowu chodzić, nie zgodził się na operację, wrócił do treningów judo".

ruchy4

Metoda Feldenkraisa zwana również metodą "świadomość przez ruch" opiera się na poprawie zdolności do samooceny, co prowadzi do lepszej pracy ciała i jakości ruchu, ale również do rozwoju osobowego.

Steven Shafarman, student Feldenkreise`a w swojej książce "Świadomość leczy" wyjaśnia dokładniej tę kwestię: "Każdy z nas zachowuje się zgodnie ze swoim wyobrażeniem siebie samego. Ten swój własny obraz wzmacnia się i zmienia podczas nauki. Pełny obraz swojego "ja" powinien składać się ze świadomości każdego stawu i wszystkich powierzchni ciała. Większość ludzi uważa swoje ciała za zbiór oddzielnych części, które poruszają się w sposób niezależny od siebie: stopy, nogi, ramiona, ręce, głowę i między nimi tułów, który łączy te wszystkie elementy w jedna całość".

ruchy5

Ruchy spiralne naszego ciała wykorzystywane są tez w Spiralnej Stabilizacji Kręgosłupa czy w jodze dla kręgosłupa. Na zdjęciach kilka inspirujących przykładów, więcej na szkoleniach Szczecinie i we Wroclawiu.

 

Dr Jola Ignaszewska-Kühbauch