Rozciągasz się przed treningiem? Zastanów się czy robisz to prawidłowo. Wielu ludzi korzysta ze stretchingu w niewłaściwy sposób. Czas więc zmierzyć się z mitami na temat tej formy ćwiczeń 
fit.pl
2015-10-14 00:00
Udostępnij
Stretching - jeszcze wierzysz w te mity?

Stretching zapobiega kontuzjom

Niekoniecznie. Kontuzje mogą pojawić się z kilku różnych powodów. Nierozciągnięte lub niewłaściwie rozciągnięte mięśnie są tylko jednym z nich. Równie częstą przyczyną kontuzji jest niewłaściwa technika wykonywania ćwiczeń. Właściwy stretching może zmniejszyć ryzyko urazu, dlatego warto wykorzystać go jako element rozgrzewki i potreningowego coolingu.

Stretching zapobiega zakwasom

Bóle po intensywnym treningu pojawiły się mimo porządnego stretchingu? Badania przeprowadzone na dwóch tysiącach dorosłych, ćwiczących osób wykazało, że stretching przed i po treningu nie zapobiegł zakwasom. Ból po ćwiczeniach to efekt mikro urazów w tkance mięśniowej, a rozciąganie nie jest na tyle skuteczne, aby im zapobiec.

Stretching kilka razy w tygodniu to za dużo

Nawet jeśli nie ćwiczysz siedem dni w tygodniu, warto rozważyć krótki stretching także w dni wolne od treningu. Zdaniem ekspertów regularny stretching jest kluczowy dla osiągnięcia gibkości i większego zakresu ruchów, a także zmniejszenia ryzyka skurczów mięśni.

Stretching statyczny powinien rozpoczynać rozgrzewkę

Statyczne rozciąganie nierozgrzanych mięśni może spowodować więcej szkód niż pożytku. Dlatego przetrzymanie ciała w jednej pozycji przez określoną ilość czasu polecane jest dopiero na zakończenie treningu.

Krótkie cardio idealne na rozgrzewkę

To prawda, ale rozgrzewka będzie jeszcze skuteczniejsza jeśli do cardio dołączymy stretching dynamiczny. Podczas takich ćwiczeń nie ma pozycji zatrzymanych, a odpowiednio długie rozciąganie i skurcze mięśni zapewni na przykład trucht z dotykaniem piętami pośladków.

Każdy potrzebuje taką samą dawkę stretchingu

Praca siedząca może prowadzić do zesztywnienia mięśni. Taka osoba by je porządnie rozciągać będzie potrzebować dłuższego treningu niż regularnie ćwiczący. Ich ciało potrzebuje więc większego zaangażowania przed i po treningu.

Jestem rozciągnięty, nie potrzebuję stretchingu

Niekoniecznie. Zdaniem ekspertów nawet zawodowi sportowcy, których ciało jest już wyćwiczone i elastyczne, nadal potrzebują regularnego stretchingu, który zwiększa przepływ krwi w mięśniach.