Radzimy jak uzyskać i zachować szczupłą sylwetkę - wbrew pozorom to nie takie trudne
fit.pl
2005-09-27 00:00
Udostępnij
20 rad na szczupłą sylwetkę
dieta

 
  1. Wypij szklankę wody kwadrans przed każdym posiłkiem - dzięki temu zjesz mniej. Kilkanaście minut po obudzeniu napij się przegotowanej wody o temp. pokojowej - poprawi to przemianę materii.
  2. Zawsze rano zjedz śniadanie - ten najważniejszy posiłek dostarcza energię niezbędną na dalszą część dnia. Inaczej z następnego dania organizm zrobi zapas "na później".
  3. Zamiast trzech dużych posiłków jedz małe porcje i częściej. Nie więcej jednak niż 6 razy dziennie. To pozwoli ci ustabilizować poziom cukru we krwi oraz poskromić wilczy apetyt. Jedząc mało i często, nie rozpychasz żołądka.
  4. Dieta musi być różnorodna. Unikaj tych, które bazują na jednym składniku odżywczym lub produkcie spożywczym.
  5. Unikaj diety bogatej w białko. Co prawda, w ciągu pierwszych tygodni stosowania takiej diety ubywa wagi, ale dzieje się tak przede wszystkim z powodu utraty przez organizm wody. Spożywanie nadmiaru białka może prowadzić do osłabienia, bólu głowy, a nawet arytmii serca. Kluczem do powodzenia w odchudzaniu jest równowaga i umiar.
  6. Jedz wolno, delektując się smakiem. Zanim  mózg zorientuje się, że jesteś syta, mija 20 minut.
  7. Nie lekceważ kalorii w pożywieniu. Codzienne dodawanie do kanapki odrobiny majonezu nie wydaje się groźne, jednak już po roku te nadprogramowe 100 kalorii odłoży się w postaci kilograma tłuszczu, a po 10 latach będzie oznaczało 10 kilogramów nadwagi. Warto zatem, kiedy tylko to możliwe, odchudzać przepisy i na przykład zamiast śmietany dodawać do ciast chudego jogurtu.
  8. Pamiętaj, że jakakolwiek forma ruchu jest znacznie lepsza niż żadna. Jeżeli nie masz siły wybrać się na siłownię, choć kwadrans poświęć na ćwiczenia w domu lub przejażdżkę rowerem. a zamiast jeździć windą, wybieraj spacer schodami. W ten sposób pozbędziesz się większej liczby kalorii, wzmocnisz serce i ... przedłużysz sobie życie.
  9. Nie odmawiaj sobie od czasu do czasu deseru. Jeśli jednak masz ochotę np. na owoce z bitą śmietaną, użyj tej niskokalorycznej.
  10. Każdego dnia staraj się wygospodarować czas na aktywność fizyczną. Jeśli pracujesz do późna, gimnastykuj się na dzień dobry. Jeśli żyjesz w ciągłym stresie, najlepiej zażywaj ruchu wczesnym wieczorem - to pozwoli ci wyrzucić z siebie negatywne emocje nagromadzone w ciągu całego dnia. Pamiętaj także, że najlepszym sposobem na poskromienie apetytu przed kolacją jest popołudniowy trening.
    [-------]
  11. Aby spalić jak najwięcej kalorii, koncentruj się na ćwiczeniach, które angażują mięśnie ud i pośladków. Biegaj, wyprawiaj się na wycieczki rowerowe. Jeśli to możliwe, jedź do pracy na rowerze. Dotlenisz się, poprawisz kondycję i w ciągu pół godziny spalisz 250 kalorii.
  12. Mięso i wędliny doprawiaj do smaku np. musztardą, chrzanem, przyprawami. Ponieważ większość z nas lubi wyraziste smaki, już po kilku kęsach poczujesz się do syta i tym sposobem zjesz mniejszą porcję niż bez pikantnych dodatków.
  13. 9ce66b437fJak najczęściej korzystaj z pieszych spacerów. Podczas chodzenia dotleniasz organizm, spalasz kalorie, wyciszasz się, a twoje ciśnienie krwi spada. Noś obuwie dobrej jakości, najlepiej z naturalnych materiałów. Nie zapominaj o prawidłowej postawie podczas marszu: patrz przed siebie, brzuch i pośladki lekko wciągnij i wyprostuj się.
  14. Prace domowe staraj się traktować jako sposób na uzyskanie lepszej formy, a nie przykry obowiązek. Szorując podłogi, spalisz - 300-400 kalorii na godzinę; prasując - 205 kalorii; ścieląc łóżka - 210-240 kalorii.
  15. Nie leniuchuj podczas oglądania telewizji. Zamiast siedzieć w fotelu, pokonaj kilka kilometrów na stacjonarnym rowerze lub poćwicz z hantlami mięśnie rąk, a np. z taśmą - mięśnie nóg.
  16. Zawczasu pomyśl, jak zachowasz się, kiedy w przypływie np. złości zechcesz zjeść dużo więcej, niż powinnaś. Każdy ma czasami złe dni, najlepiej więc uprzedzić niepożądany (tuczący) rozwój wypadków w podbramkowych sytuacjach.
  17. Nie wiesz ile powinnaś jeść, aby nie przybrać na wadze? Prowadź dzienniczek. Zapisuj kalorie - te spożyte z posiłkami oraz spalone podczas treningu. Pamiętaj jednak, że bez konsultacji z lekarzem nie powinnaś jeść mniej niż 1200 kalorii.
  18. Dbaj o swój wygląd. Wybieraj ubrania, które optycznie wyszczuplają. Spojrzenia pełne podziwu dodadzą ci pewności siebie i motywacji, by zdobyć i utrzymać szczupłą sylwetkę.
  19. Jeśli postanowiłaś się odchudzać, poinformuj bliskich o swojej decyzji. Z pewnością wesprą cię i dodadzą otuchy. Nie od dziś wiadomo też, że mówienie innym o własnych wysiłkach pomaga w realizowaniu założeń. Czytaj również historie kobiet, które skutecznie poradziły sobie z nadwagą. Znajdziesz w nich motywację i inspirację.
  20. Nie sprawdzaj swej wagi zbyt często. Pamiętaj, że w organizmie może odłożyć się od 0,5 do 2 kilogramów wody oraz że tkanka mięśniowa jest cięższa niż tłuszczowa. Więcej kilogramów nie musi więc oznaczać przybrania na wadze spowodowanego niewłaściwym odżywianiem. Zmiany w sylwetce można obserwować, mierząc obwody poszczególnych części ciała.



SHAPE