6 często powtarzanych "faktów" o diecie. Ile w nich prawdy?

Sprawdź, ile jest prawdy w takich obiegowych opiniach na temat odżywiania i odchudzania
fit.pl
2008-04-16 00:00
Udostępnij
6 często powtarzanych

Na temat jedzenia i jego wpływu na zdrowie krąży wiele mitów i przesądów. A to, że nie należy podjadać między posiłkami, to znowu, że nie należy jeść po godzinie 18... Sprawdź, ile jest prawdy w takich obiegowych opiniach

Teza 1: Miętowa guma do żucia łagodzi ból brzucha.

Badania dowiodły, że olejki miętowe często łagodzą różne dolegliwości żołądkowe. Ale dr Bauer z Kliniki Mayo twierdzi: „ilość mięty, zawartej w gumie to żucia, jest zbyt mała, aby odnieść jakikolwiek efekt”.

Czy jest coś, co miętowa guma może uleczyć? Oczywiście – nieświeży oddech.

Teza 2: Nocne podjadanie powoduje przybieranie na wadze.

Wielu ludzi jest święcie przekonana, że jedzenie po 18. to najszybsza droga do otyłości, ale to nieprawda. Znana dietetyczka, Keri Glassman, wyjaśnia: „To nie faktyczna godzina – to ludzie, który jedzą późno w nocy fundują sobie dodatkowe kalorie”.

Nie ma znaczenia, czy jesz ten sam posiłek o 6.00 czy o 22.00. Przybierasz na wadze, jeśli następnego dnia nie spalisz dodatkowych kalorii.

Teza 3: Kawa leczy ból głowy.

Na etykietach wielu środków leczących migrenę, możemy znaleźć informację o zawartości kofeiny. A więc teza wydaje się być prawidłowa. Dr Seth Roberts, autor diety Shangri-La, uważa, że ponieważ kofeina reguluje ciśnienie krwi, sposób na pewno warty jest wypróbowania.

Teza 4: Tracisz wagę, nie popijając jedzenia.

Nie może być większej nieprawdy. „Jeśli posiłek popijasz woda, zwalniasz tempo, a w rezultacie zjadasz kalorii mniej” - wyjaśnia Keri Glassman. Wniosek: Napij się!

Teza 5: Poranne ćwiczenia są skuteczniejsze od wieczornego wysiłku.

Logicznie, to ma sens, ale Nick D’Atellis, prywatny trener w Reebok Sports Club w Nowym Jorku, mówi: „Nie ważna jest pora, kiedy ćwiczysz, dopóki spalasz kalorie, których powinieneś się pozbyć.” A więc wybierz dowolną porę, zgodną ze swoim rozkładem zajęć i nastrojem i do dzieła. Najważniejsza jest systematyczność.

Teza 6: Przekąski są dobre.

Możesz myśleć, że robisz właściwą rzecz, głodząc się między posiłkami. Keri wyjaśnia: „podjadanie jest korzystne dla metabolizmu, utrzymuje stały poziom cukru we krwi i dodaje energii.” Nie wspominając o zapobieganiu rzucania się na talerz, zaraz po zauważeniu jedzenia.

Ważne jest też, aby nasze przekąski były małe, zdrowe i odpowiednie dla naszej diety.