fit.pl mobile logo

Bakalie - superfoods dla naszego ciała i mózgu

Bakalie – czyli mieszankę suszonych owoców i różnych rodzajów orzechów – kojarzymy przede wszystkim ze świętami, kiedy występują jako dodatek do tradycyjnych wypieków i deserów. W kategorii przekąsek, w której dominują przede wszystkim słodycze, często nie stanowią one dla nas pierwszego wyboru. Sprawdź, dlaczego jednak warto przyjrzeć im się bliżej i na stałe włączyć je do swojej codziennej diety

Właściwości bakalii

Bakalie to nie tylko smaczny i sycący przysmak czy też dodatek do śniadań lub deserów. Stanowią one źródło wielu cennych składników odżywczych. Stąd często zalicza się je do tak zwanych superfoods  – czyli naturalnych składników pokarmowych o wyjątkowo korzystnym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie, które pomagają zapobiegać chorobom cywilizacyjnym i zapewniają nam lepszą jakość życia. 

- Orzechy należą do produktów o wysokiej wartości odżywczej, ponieważ zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe, które działają ochronnie na układ sercowo-naczyniowy i wspomagają pracę mózgu. Ponadto orzechy mają w sobie duże ilości białka oraz błonnika. To oznacza, że spożycie nawet niewielkiej ich ilości (ok. 20g) sprawi, że odczujemy przyjemne nasycenie. Natomiast obecność w nich składników mineralnych, takich jak magnez, potas cynk czy selen, doskonale uzupełnia ewentualne deficyty w diecie - mówi Anna Słomkowska, dietetyk i ekspert kampanii „Bakal Nakarm Umysł”. 

Z kolei suszone owoce to przede wszystkim źródło błonnika, dzięki czemu spożywanie ich pomaga zapobiegać zaparciom, reguluje pracę jelit i zmniejsza chęć na podjadanie. Warto jednak pamiętać, że spożywając je, powinniśmy dodatkowo się nawadniać, aby uniknąć dolegliwości ze strony układu pokarmowego. 

- Każde owoce suszone, które nam smakują, są dobrym wyborem, zwłaszcza jeśli chcemy zastąpić nimi słodycze. W składzie bakalii należy jednak zwrócić uwagę na dodatki spożywcze i wybierać te bez dwutlenku siarki (E220), oleju palmowego czy syropu glukozowo-fruktozowego. Gama suszonych owoców egzotycznych i tradycyjnych jest bardzo szeroka. Morele dzięki obecności witamin A i E korzystnie wpływają na skórę i walczą z wolnymi rodnikami w organizmie, figi zawierają żelazo, które wspomaga produkcję czerwonych krwinek i dodaje energii, a śliwki bogate są w witaminy z grupy B, które poprawiają koncentrację. To tylko kilka przykładów, ale jeśli postawimy na różnorodność, spożyjemy więcej cennych dla zdrowia składników mineralnych i witamin – dodaje Anna Słomkowska, dietetyk i ekspert kampanii “Bakal Nakarm Umysł”. 

Warto sięgać także po nieznane nam dotychczas, a od niedawna dostępne nowości – przykładem może być suszona acerola, uznawana za najzdrowszy owoc na świecie. Jest bogata w witaminę C, której dzienną podaż zapewnia nam zaledwie jej pięć suszonych owoców. Witamina C pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz korzystnie wpływa na kondycję skóry.  

Karmią ciało i umysł

Bakalie, a przede wszystkim orzechy, powinny się znaleźć zwłaszcza w diecie dzieci, osób pracujących umysłowo oraz seniorów, ponieważ korzystnie wpływają na funkcjonowanie  mózgu, pamięć i koncentrację. Dobrze, gdy sięgają po nie także kobiety będące w ciąży czy planujące potomstwo, z uwagi na zawartość w nich kwasu foliowego. Ciekawym i wartym uwagi połączeniem jest mieszanka suszonych owoców i orzechów, zwana potocznie „studencką”. Nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ w jej skład wchodzą składniki dodające energii, polepszające pamięć i koncentrację – a to szczególnie wartościowe dla osób uczących się i pracujących umysłowo.  

Zdrowy balans to podstawa

Mimo zdrowotnych właściwości bakalii, warto zachować umiar w ich spożywaniu oraz traktować je jako smaczny i wartościowy dodatek, a nie podstawę naszego odżywiania. Trzeba pamiętać, że bakalie są kaloryczne i należy uważać z ich ilością – zwłaszcza, gdy nasze zapotrzebowanie kaloryczne, np. z uwagi na wykonywaną pracę siedzącą czy brak aktywności fizycznej, nie jest wysokie.   

Bakalie są znakomitą przekąską dla osób, które lubią podjadać i często mają apetyt na słodycze bądź chipsy. Orzechy i suszone owoce stanowią ich zdrowszą alternatywę. Orzechy zaspokajają naszą potrzebę chrupania, a owoce, poddane procesowi suszenia, zyskują wówczas dodatkową słodkość, koncentrując jednocześnie swoje składniki odżywcze i zastępując nam niezdrowy deser.  

W suszonych owocach znajdziemy trochę mniej kalorii niż w orzechach, choć wciąż dużo więcej niż w świeżych. Mimo to bakalie – jako zdrowy dodatek – sprzyjają utrzymywaniu diety. Gdy nachodzi nas ochota na podjadanie, nawet kilka sztuk suszonych owoców czy orzechów nasyci nas na dłużej, zapobiegając napadom głodu.  

Z czym jeść bakalie?

Mieszanka suszonych owoców i orzechów może stanowić przekąskę samą w sobie. Bez problemu skomponujemy ją sami, a gotowe mieszanki zawierające nasze ulubione składniki, są również łatwo dostępne w sklepach.  

Bakalie oprócz tego, że znakomicie pasują do słodkich wypieków, warto dodawać także do śniadań (na przykład owsianek, placków, naleśników, muffinek). Dobrze się sprawdzą także jako dodatek do wytrawnych dań obiadowych, np. z kuchni tajskiej. Można je wykorzystywać jako ciekawe uzupełnienie do surówek lub jako bazę do różnych rodzajów pesto. Wariacji na ich temat jest wiele i wszystko zależy od naszej kreatywności. 

Podsumowując, bakalie to prawdziwe superfoods naszych czasów – bogactwo składników odżywczych, witamin i minerałów. Można je spożywać same lub jako dodatek, poprawiając walory smakowe naszych dań i wypieków. Dlatego, jeśli nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych i alergii, warto włączyć je do swojego codziennego jadłospisu.  

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl