Twój mózg na treningu – jak ćwiczenia wpływają na Twoje zdrowie psychiczne

Wszyscy wiemy, że regularne ćwiczenia przynoszą korzyści zdrowotne, od poprawy kondycji fizycznej po lepszą sylwetkę. Często jednak zapominamy o tym, że aktywność fizyczna wpływa także na nasz umysł. Oprócz oczywistych korzyści dla ciała, ruch może znacząco poprawić nasz stan emocjonalny, psychiczny i poznawczy.
Ilona WIlk
2024-10-14 14:21
Udostępnij
Twój mózg na treningu – jak ćwiczenia wpływają na Twoje zdrowie psychiczne

Co dzieje się w mózgu podczas treningu?

Podczas ćwiczeń w organizmie zachodzą reakcje chemiczne, które poprawiają nastrój oraz łagodzą ból. „W trakcie aktywności fizycznej mózg uwalnia endorfiny, endokannabinoidy i dopaminę” – wyjaśnia LaReina Tipping, menedżer programu w Brain Center of Green Bay. Te substancje chemiczne powodują uczucie euforii, znane jako "biegowy haj".

Jednym z kluczowych efektów regularnych ćwiczeń jest również poprawa neuroplastyczności mózgu, czyli zdolności tworzenia nowych połączeń nerwowych. „Neuroplastyczność umożliwia uczenie się przez całe życie,” dodaje Tipping. Krótkoterminowo oznacza to, że możemy czuć się bardziej zmotywowani, pełni energii i odświeżeni. Regularne ćwiczenia mogą także łagodzić objawy depresji i lęku.

Długofalowe korzyści ćwiczeń dla mózgu

Nie tylko w krótkiej perspektywie treningi wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. W dłuższym okresie regularne ćwiczenia mogą przeciwdziałać procesom starzenia się mózgu i poprawić funkcje poznawcze. Badania wykazują, że aktywność fizyczna zwiększa przepływ krwi do mózgu, co zmniejsza ryzyko chorób takich jak cukrzyca czy wysoki poziom cholesterolu – oba te czynniki mogą prowadzić do demencji.

Stephen Clark, dyrektor ds. innowacji klinicznych w Confluent Health, zwraca uwagę, że ćwiczenia mogą zwiększać objętość struktur mózgu, takich jak hipokamp i jądra podstawy, które są odpowiedzialne za pamięć i uczenie się. Im większe te struktury, tym więcej krwi potrzebują do prawidłowego funkcjonowania, co sprawia, że mózg działa bardziej efektywnie.

Ćwiczenia mogą także stymulować wzrost nowych neuronów w mózgu, co sprawia, że mózg staje się silniejszy i bardziej wydajny. „Regularna aktywność fizyczna wspomaga koncentrację, uczenie się i pamięć oraz poprawia wiele aspektów myślenia” – mówi Patricia Boyle, neuropsycholog z Rush Alzheimer’s Disease Center w Chicago.

Jak czerpać najwięcej korzyści z ćwiczeń?

Chociaż każda forma ruchu przynosi korzyści, warto zwrócić uwagę na kilka wskazówek, które mogą zmaksymalizować efekty treningów. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), zaleca się co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo, takiej jak szybki marsz, lub 75 minut intensywnej aktywności, takiej jak bieganie. Aerobik, jak bieganie czy marsz, jest uważany za bardziej korzystny dla zdrowia poznawczego niż nieaerobiczne ćwiczenia, takie jak rozciąganie czy tonowanie mięśni.

Długoterminowa konsekwencja jest kluczowa. „Długotrwałe efekty na funkcje mózgu obejmują lepszą pamięć, zdolność do uczenia się, umiejętność rozwiązywania problemów oraz możliwe opóźnienie lub nawet zapobieganie łagodnym zaburzeniom poznawczym” – podkreśla dr Alvaro Pascual-Leone z Harvard Medical School.

Warto więc postawić na zdrowy styl życia, który obejmuje zarówno aktywność fizyczną, jak i społeczną oraz umysłową. Dzięki temu nie tylko nasze ciało, ale i mózg będą funkcjonować sprawniej przez długie lata.

Regularne ćwiczenia to nie tylko droga do lepszej sylwetki, ale także do zdrowia psychicznego i lepszego funkcjonowania mózgu. Niezależnie od tego, czy preferujesz poranny jogging, czy energetyczne zajęcia grupowe, każdy ruch przyczynia się do poprawy jakości życia.