Wśród wielu rodzajów herbaty, wyjątkowe miejsce zajmuje biała. Nie należy do najtańszych i niełatwo ją spotkać. Do niedawna była pita tylko w wyższych sferach. W Polsce wciąż jest mało znana, bo prawdziwą, białą herbatę można kupić tylko w internecie i dobrze zaopatrzonych herbaciarniach.
Wśród znawców i miłośników herbaty, biała odmiana tego napoju cieszy się dużym uznaniem. Jej walory smakowe i aromatyczne zadowolą niejedno wyrafinowane podniebienie. Białą herbatę wyróżnia delikatny smak i subtelny aromat. Jest droga, ale warto po nią sięgnąć dla odmiany.
Warto wiedzieć
Biała herbata to bogate źródło witaminy C oraz kofeiny. Działa na organizm pobudzająco i jednocześnie orzeźwiająco. Wspomaga koncentrację umysłu i dlatego cenią ją sobie osoby pracujące umysłowo. Sprawdza się też w upalne dni, bo ma działanie orzeźwiające. Dzięki właściwościom pobudzającym może zastąpić kawę, eliminuje stres i obniża napięcie.
Właściwości antyoksydacyjne i antymutogenne zmniejszą ryzyko powstawania zmian nowotworowych. Pod tym względem jest lepsza od dużo bardziej rozpowszechnionej zielonej herbaty. Zabezpiecza organizm przed działaniem wolnych rodników, które odpowiadają za starzenie się organizmu. Polifenole, zawarte w białej herbacie chronią przed procesem starzenia i dlatego jest często nazywana eliksirem młodości. Warto zaznaczyć, że zawartość polifenoli w jednej filiżance z białą herbatą jest taka sama, jak w 12 szklankach soku pomarańczowego. To z pewnością zachęci panie do picia naparów z młodych pączków herbaty.
Stara receptura
Do dziś przestrzegane są wielowiekowe metody produkcji białej herbaty. Jej zbiory mają charakter iście rytualny – uzyskuje się ją tylko z pączków liści, zbieranych wczesną wiosną, kiedy roślina jest jeszcze młoda. Proces produkcji jest tak przeprowadzany, że nie traci ona swoich naturalnych właściwości (nie suszy się jej np. w gorącym słońcu).
Biały kolor
Otrzymany napar ma kolor szarobiały, dzięki suchym pąkom, które zalewa się gorącą wodą (85 st. C). Może być parzona trzykrotnie, co nie umniejsza jej zdrowotnych właściwości. Za drugim razem uwalnia w pełni swoje bogactwo. W branży herbacianej używa się określenia „lekko fermentowana”, ponieważ stopień fermentacji białej herbaty jest niewielki i waha się w granicach 10-15%. Pijąc białą herbatę można marzyć o dalekich Chinach, przenieść się na słoneczne herbaciane tarasy w Malezji czy Indiach, które są wiecznie zielone.