Nie głódź się!
To podstawowe zalecenie, o jakim warto wspomnieć. I to zarówno w kontekście ilości jedzenia, jak i jego jakości. Jeżeli regularnie będziesz jeść za mało, organizm może (choć nie musi) sygnalizować to między innymi właśnie bólami głowy. Oczywiście nie można przesadzić w drugą stronę i się obżerać.
Niemniej istotne jest to, aby codzienna dieta pozwalała na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych mikroelementów. Podobnie jak niedobór kalorii, tak i niezbilansowanie diety może prowadzić do sytuacji, w której brak jakiegoś składnika zaowocuje nawracającymi bólami głowy.
Szczególnie istotny może się w tym kontekście okazać magnez, na którego niedobór ma znaczący wpływ na pracę neuroprzekaźników oraz kilka innych czynników wpływających na występowanie nawracających migren. A ze wiele osób spożywających w żywności małą ilość magnezu jednocześnie spożywa sporo kawy lub herbaty – dwóch napojów przyspieszających wypłukiwanie magnezu – warto w przypadku częstych bólów głowy upewnić się w badaniach kontrolnych, czy aby i w tym przypadku nie pojawił się ten problem. Co zaś jest bogate w magnez? Chociażby banany (posiadające przy okazji witaminę B6 pomagającą w jego wchłanianiu), kakao, pieczywo razowe, czy kasza gryczana.
Znajdź to, co Ci szkodzi
Migreny mogą pojawiać się także ze względu na alergię, z której niekoniecznie musisz sobie zdawać sprawę. Jeśli pojawiają się często, spróbuj ustalić, czy nie ma korelacji pomiędzy nimi, a spożywaniem wcześniej konkretnych produktów. Jeżeli tak – spróbuj eliminować je z jadłospisu i sprawdzaj, czy rzeczywiście sprzyja to rzadszym bólom głowy.
Uwaga na cukier
Migreny mogą pojawiać się również w przypadkach, gdy dana osoba regularnie boryka się z niskim poziomem cukru we krwi. Jeżeli tak jest w Twoim przypadku, zadbaj, aby w Twoim jadłospisie znalazło się odpowiednio dużo węglowodanów wolnouwalnialnych, pochodzących z pełnych ziaren zbóż (a więc m.in. z pieczywa razowego, kasz, czy brązowego ryżu).
Z drugiej strony zmniejsz spożycie cukru. Im więcej go w Twojej diecie, tym bardziej narażasz się na gwałtowne skoki cukru, nie tylko w górę, ale i w dół.
Pamiętaj o wodzie
Dieta to nie tylko kwestia odżywiania, to również pamiętanie o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Jeśli będzie ono niewystarczające, także może prowadzić do migren. Zanim jednak zaczniesz się trzymać stałej liczby „dwóch litrów dziennie”, pamiętaj, ze w niektórych przypadkach zapotrzebowanie może być większe. Chociażby w przypadku pracy w pomieszczeniach z suchym powietrzem, przy dużej aktywności fizycznej lub gdy często pije się napoje o działaniu lekko moczopędnym (chociażby zioła oczyszczające).
Edukuj się
Zawsze warto poszerzać swoją wiedzę żywieniową – i to nie tylko na bazie internetowych artykułów, lecz także przechodząc kurs dietetyki. Dzięki temu nie tylko łatwiej dostosujesz swoją dietę do eliminacji problemów z migreną, ale też zmniejszysz ryzyko występowania różnych dolegliwości i poprawisz ogólną odporność.