Półki sklepowe uginają się pod ciężarem butelek z wodami mineralnymi, źródlanymi, mineralizowanymi, a w ostatnim czasie i smakowymi. Ten segment asortymentu napojów rozwija się ostatnio w bardzo szybkim tempie. Wielu konsumentów nie lubi wód czystych, naturalnych i chętnie sięga po wody, które poza walorami gaszącymi pragnienie posiadają jakiś smak, na przykład truskawkowy lub cytrynowy.
Skład wód smakowych
Wody smakowe to napoje, które zawierają szereg różnorodnych dodatków, między innymi aromaty, substancje konserwujące (benzoesan sodu czy sorbinian potasu) oraz słodzące (cukier, sztuczne słodziki takie jak aspartam czy acesulfam K). Mimo, iż słowo „woda” w nazwie produktu sugeruje, że kupujemy produkt naturalny i zdrowy, to w rzeczywistości czasem bywa odwrotnie.
Wody smakowe słodzone są cukrem albo substancjami intensywnie słodzącymi. Te, które słodzone są cukrem w jednym litrze mogą dostarczać aż 250 kcal. Jeśli ktoś na co dzień gasi pragnienie tego typu napojami, to dostarczone wraz z nimi kalorie mogą stanowić znaczącą część dziennego zapotrzebowania. Picie wód smakowych słodzonych cukrem może przyczynić się do tycia w podobny sposób jak podjadanie słodyczy.
Substancje intensywnie słodzące, które bywają dodawane do wód smakowych, również nie są obojętne dla naszego organizmu i nie przez wszystkich są dobrze tolerowane. Podobnie jest z syntetycznymi aromatami, które nadają wodom smak. Również konserwanty, które chronią napoje przed zepsuciem mogą działać niekorzystnie, szczególnie w przypadku osób wrażliwych, ze skłonnością do alergii.
Najlepsze do picia
Do picia na co dzień i gaszenia pragnienia najlepsze są wody średnio- i wysokozmineralizowane, które nie tylko pomagają wyrównać poziom płynów w organizmie, ale również nie dostarczają zbędnych kalorii i chemicznych dodatków. Jeśli neutralny smak wody nam nie odpowiada, możemy przygotować sobie wodę smakową samodzielnie, dodając do niej parę listków mięty, melisy, plasterek cytryny, limonki czy pomarańczy.
Jeśli jednak decydujemy się na zakup wody smakowej zwracajmy uwagę na informacje dotyczące składu zamieszczone na etykiecie butelki. Warto wybierać te najbardziej naturalne, słodzone naturalnymi sokami owocowymi, z jak najmniejszym dodatkiem substancji słodzących oraz bez dodatku konserwantów.
dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska
dr Joanna Anna Walczak
www.poradniadietetyczna.fit.pl