fit.pl mobile logo

Dieta cud nie działa! Dlaczego?

Zacznijmy od tego, że nie ma czegoś takiego jak dieta „cud”. Jeszcze nikt nie wymyślił takiej diety, na której można schudnąć 15 czy 20kg w miesiąc, a później wrócić do swojego pysznego jedzonka i nie przytyć z powrotem. Byłoby cudownie prawda?
bledy-odchudzanieKażdy z nas chociaż raz w życiu stosował dietę odchudzającą. Diety wyszukujemy w czasopismach, w internecie lub „pożyczamy” od przyjaciół. Słyszymy jakie są skuteczne i jak dobrze działają. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z drugiej strony medalu takich diet.

Po pierwszych kilku kilogramach przychodzi frustracja, rozczarowanie, brak motywacji do kontynuowania diety. Kiedy wracamy do dotychczasowego sposobu odżywiania się, do własnych nawyków żywieniowych kilogramy często wracają ze zdwojoną siłą – osiągamy tzw. „efekt jo-jo”. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego diety „cud” nie działają?

Zacznijmy od tego, że nie ma czegoś takiego jak dieta „cud”. Jeszcze nikt nie wymyślił takiej diety, na której można schudnąć 15 czy 20kg w miesiąc, a później wrócić do swojego pysznego jedzonka i nie przytyć z powrotem. Byłoby cudownie prawda?

Jeśli stosujemy dietę tydzień, miesiąc, pół roku, a później wracamy do tego co było – kilogramy zawsze powrócą. Nie usuwamy przecież przyczyny tycia. Dieta działa (lub nie działa) tylko w momencie jej stosowania. Nie można być przecież całe życie na diecie. Wiele osób w tym momencie odpowie, że właściwie całe życie jest na jakiejś diecie. Próbujemy wielu diet, każda kolejna powinna być jeszcze lepsza, jeszcze skuteczniejsza, a tymczasem działają na krótko lub wcale nie działają. Co z nimi jest nie tak?

[-------]

Diety często są monotonne, mało urozmaicone, zmuszają nas do jedzenia produktów, które wcale nam nie smakują lub też są bardo drogie, ciężko je kupić. Nierzadko są jedno lub kilku-składnikowe odchduzanie(1)co powoduje niedobory i spustoszenie w organizmie.

Często też są niskokaloryczne – 1000, 1200, 1500kcal. Taka ilość kalorii nie zaspokaja nawet podstawowej przemiany materii. Podstawowa przemiana materii to ilość kalorii, którą organizm potrzebuje do prawidłowej pracy wszystkich narządów. Jeżeli radykalnie ograniczymy kaloryczność naszego menu, organizm broniąc się będzie spowalniał przemianę materii. Instynkt samozachowawczy. Następnie, kiedy powrócimy do „starych” nawyków żywieniowych, organizm z wolniejszą przemianą materii jeszcze gorzej będzie sobie radził z dostarczanym pożywieniem.

Ponadto odkładanie zapasów w postaci tkanki tłuszczowej będzie następowało na tzw. „czarną godzinę” – jakby jeszcze kiedyś właścicielowi swojego ciała przyszło do głowy zastosować „dietę cud”. Jeszcze jedną – bardzo częstą konsekwencją „diet cud” jest to, że zamiast tkanki tłuszczowej z organizmu pozbywamy się wody oraz spalamy własne mięśnie. Dzieje się tak gdy jest zbyt mało kalorii w stosunku do potrzeb. Braki uzupełniane są paradoksalnie nie z tkanki tłuszczowej lecz z własnych mięśni.

ajwen baner

Wynik jest taki, że po diecie mamy rozregulowaną przemianę materii, wolniejszy metabolizm, mniej mięśni – co oznacza utratę jędrności ciała oraz również jeszcze większe obniżenie podstawowej przemiany materii.

Iwona Wierzbicka, dietetyk i trener personalny

www.odchudzanie.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Kasia Rejchel

Wydaje mi się, ze dieta cud nie jest dobrym rozwiazaniem, głodówki nie prowadzą do niczego dobrego, lepiej chudnąc powoli ale jeść zdrowo. W moim przypadku najlepiej sprawdziła się dieta pudełkowa (zamawiałam z 5PD w Jarocinie), chudłam ok 1 kg na tydzień a jadłam 5 razy dziennie, czułam się świetnie :)

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl