Jeśli należysz do tych, którzy nie usiedzą w miejscu, żyją w ciągłym pośpiechu, a ponadto kochają pływanie, bieganie, siłownie, czy aerobik, to koniecznie musisz pomyśleć o swojej diecie. Racjonalnie ułożone menu dostarczy ci energii na cały dzień.
Przede wszystkim musisz dopasować własną dietę to prowadzonego przez ciebie stylu życia. Osoba aktywna potrzebuje więcej składników mineralnych, odżywczych oraz płynów. Np. szybki marsz, czy długotrwałe pływanie powoduje zwiększenie się zapotrzebowania na energię nawet do 4000 kcal. Wówczas powinieneś spożywać pokarmy, które są bogate w węglowodany. Spowoduje to uzupełnienie utraconej energii. Jeśli natomiast ktoś jest fanem ekstremalnych sportów, takich jak np.: wspinaczka wysokogórska, czy wielokilometrowe bieganie, musi wiedzieć, że do wyrównania bilansu energetycznego dojdzie dopiero po kilku, a w niektórych przypadkach nawet kilkunastu dniach.
Należy pamiętać, że głównymi importerami energii do naszego organizmu, są węglowodany, które dostarczają od 55% - 60% siły. Ich spożywanie ma wpływ na ilość gromadzonego w organizmie glikogenu. Podczas dużego wysiłku glikogen rozpada się na glukozę. Szybkość wytwarzania glukozy ma natomiast wpływ na zdolność i efektywność organizmu w podejmowaniu wysiłku.
Warto jest serwować naszemu organizmowi węglowodany zarówno proste, jak i złożone. Sięgnij więc po swoich ćwiczeniach do domowej spiżarki, gdzie znajdziesz całą masę węglowodanów. Przetwory owocowe oraz miód zmieszane z jogurtem naturalnym doskonale zaopatrzą cię w energię. Warto także wybrać produkty zbożowe, czyli pieczywo, mąkę, makarony, ryż oraz kaszę. Jednak bardzo istotne jest, aby były to produkty jak najmniej przetworzone, czyli najlepiej zawierające ziarna z pełnego przemiału.
[-------]
Zminimalizuj także spożycie tłuszczy, które powinny jedynie w ok. 20% dostarczać energię do twojego ciała. Często jednak popełniamy duży błąd przekraczając zalecaną wartość. Tłuste potrawy bowiem nie dostarczają do naszego organizmu tak szybko energii, jak węglowodany, a ponadto powodują spowolnienie pracy przewodu pokarmowego. Powoduje to zaleganie pokarmu w żołądku, co jest bardzo niekorzystne, nie tylko dla osób aktywnych sportowo.
Powinniśmy także sięgnąć po białko, które dostarcza ok. 15% energii dla naszego ciała. Zapotrzebowanie na ten składnik, wzrasta podczas intensywnego treningu, i waha się pomiędzy 1,5 g/kg masy ciała do 2,5 g/kg. Duża ilość białka w diecie powoduje zwiększenie się masy mięśni oraz spowoduje, że będziemy bardziej wytrzymali, co prowadzi do zwiększenia naszej aktywności. Dlatego pamiętajmy, aby po każdym treningu sięgać po jogurt naturalny, kefir czy maślankę, które stanowią źródło białka, wapnia oraz ekspresową dawkę energii.
Do prawidłowego metabolizmu węglowodanów niezbędne są witaminy z grupy B. Szczególnie polecam spożywanie produktów bogatych w te witaminy, osobom uprawiającym sporty, które wymagają od nich dużej zręczności. Dlaczego? A to dlatego, że mają one znaczący wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.
Osoby o dużej aktywności fizycznej mają też większe zapotrzebowanie na witaminy C i E oraz B-karoten. Chronią one organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Witamina C natomiast zwiększa wchłanianie się do organizmu żelaza, a także jest potrzebna do syntezy kolagenu. Dietę warto jest zatem uzupełnić w zielone warzywa, owoce oraz ryby.
Duży wysiłek fizyczny ma też wpływ na utratę wody oraz składników mineralnych w naszym organizmie. Dlatego też powinniśmy koniecznie wypijać przynajmniej dwa litry niegazowanej wody mineralnej na dzień. Nie zapominaj więc o butelce wody, kiedy wybierasz się na siłownię, czy do fitness clubu.
Wiele osób nie przywiązuje wagi do własnej diety, ze względu na brak wolnego czasu, który by mogli na to poświęcić. Zamiast sięgać po batoniki proteinowe między posiłkami przyrządź sobie w domu mix z trzech łyżek miodu z orzechami laskowymi, włoskimi oraz migdałami. Jest to doskonała przekąska, dająca nam zapas energii, a ponadto jest bogata w wiele składników odżywczych.