Doktor z Ciechocinka uważa, że produkty zwierzęce (wieprzowinę, podroby, smalec, masło, tłuste sosy i sery) można jeść bez ograniczeń, należy jednak zrezygnować z cukru, słodyczy i owoców. Dieta Kwaśniewskiego pozwala zrzucić nawet 6 kilogramów w ciągu miesiąca. Osoba stosująca się do wskazówek diety odczuwa znaczną poprawę nastroju i polepszenia formy a to dzięki temu że dzienna dawka kalorii to ok 3000-4000.
W diecie chodzi o ty, by ze swojego jadłospisu prawie wykluczyć węglowodany. Kwaśniewski brał pod uwagę stosunek tłuszczów, białka i węglowodanów w produktach. Najzdrowszy układ według niego to taki, w którym na 1 g białka przypada ok. 3 g tłuszczu i zaledwie 0,5 g węglowodanów. Według Kwaśniewskiego, w jadłospisie przeciętnego Polaka jest za dużo produktów roślinnych, bogatych w węglowodany.
Rozpatrując dietę z biochemicznego punktu widzenia, może ona rzeczywiście spowodować spadek masy ciała, poprzez zablokowanie wytwarzania trój glicerydów w wątrobie przy spożyciu powyżej 10% tłuszczów w pokarmie. Przy znacznym ograniczaniu węglowodanów w posiłkach pod każdą postacią (czyli np. ziemniaki, pieczywo, produkty mączne) organizm jest zmuszony do spalania rezerw tłuszczu znajdujących się w tkankach.
Jednak z medycznego punktu widzenia, sposób odżywiania proponowany przez doktora Kwaśniewskiego może spowodować znaczny wzrost ryzyka miażdżycy i hipercholesterolemii. Jednak te przypuszczenia nie znalazły potwierdzenia w badaniach przeprowadzonych w Polsce.
Dieta optymalna zabrania spożywania takich produktów jak:
- cukier
- owoce
- miód, dżemy, kompoty
- ziemniaki, mąka ziemniaczana, mąka zbożowa, kluski, potrawy mączne, pieczywo, ciasta,kasze
- budynie, kisiele
- rośliny strączkowe
- sól
- słodkie napoje
Zaś zalecane jest spożywanie:
- jaja, majonez, tłusty drób i inne mięsa, tłuste ryby, wędliny
- przyprawy, grzyby
- słonecznik, orzechy
- sery, konserwy rybne, wszelkie tłuszcze (masło, słonina, smalec z gęsi, oleje)
Produkty dozwolone w diecie dr Kwaśniewskiego (żywienie optymalne):
• Mleko najtłustsze, a najlepiej z dodatkiem śmietany,
• Warzywa o małej ilości węglowodanów z dodatkiem tłuszczu (np. fasola szparagowa polana masłem),
• Ziemniaki (około 100 g) z tłuszczem lub w postaci frytek na smalcu,
• Owoce jagodowe, mało-słodkie (porzeczki, maliny, jeżyny, agrest, poziomki, truskawki),
• Orzechy, migdały, wiórki kokosowe,
• Kawa, herbata, majonez, przyprawy.
Osoby, które stosują tę dietę, szybko chudną, chociaż jedzą tłusto. Należy jednak pamiętać o tym, że większość lekarzy jej nie poleca. Zwłaszcza osobom, które maja skłonność do miażdżycy.