Hashimoto jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym – organizm wytwarza przeciwciała, które atakują tarczycę, doprowadzając do jej uszkodzenia. Zaburzenie dotyka ok. 5% kobiet i 1% mężczyzn – częstotliwość jego występowania wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie po 60 roku życia. Oprócz farmakologicznej terapii, eksperci zalecają także dietoterapię, czyli dostosowanie sposobu żywienia do choroby.
- W chorobie Hashimoto warto dbać o odpowiedni styl życia, dietę i aktywność fizyczną. Wpływają one silnie na przebieg choroby i proces leczenia. Jakie produkty spożywcze mają pozytywne działanie? Na pewno będą to np. tłuste ryby morskie czy siemię lniane, zawierające kwasy omega-3, które pozwalają wyciszyć stany zapalne w naszym ciele. Na przebieg choroby wpływają pozytywnie również produkty, które wzmacniają mikrobiotę naszych jelit. 80 proc. komórek odpornościowych znajduje się w jelitach i to one regulują odpowiedź immunologiczną. Florę jelitową wspierają produkty zbożowe, takie jak kasze i płatki, szczególnie pełnoziarniste, ze względu na wysoką zawartość błonnika. Pomaga on także zwalczać zaparcia, które często towarzyszą chorobie Hashiomoto. Zalecane są także naturalne probiotyki, czyli kiszonki. Proces leczenia mogą też wspomóc produkty bogate w selen lub jego suplementacja. W diecie osoby chorej na Hashimoto powinny pojawić się też produkty bogate w antyoksydanty, m.in. witaminę A, C, E, które znajdziemy np. w warzywach, owocach oraz produktach zbożowych. Ważna powinna być także suplementacja witaminy D3 oraz B12 - wyjaśnia dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny, ekspert w kampanii Dobre Zboże.
Hashimoto a gluten
Czy zalecenia żywieniowe w przypadku Hashimoto uwzględniają także stosowanie diety bezglutenowej? Jest ona wskazana przy innej chorobie autoimmunologicznej – celiakii, czyli zaburzonej odpowiedzi organizmu na białko glutenu zbożowego. Jednocześnie badania wykazały, że w przypadku występowania choroby trzewnej, czyli właśnie celiakii, ryzyko wystąpienia innych chorób autoimmunologicznych jest wyższe niż u zdrowych osób. Dotyczy to więc również Hashimoto – wspólne występowanie tych dwóch zaburzeń może pojawić się u 5-9% pacjentów.
- Dieta bezglutenowa jest konieczna tylko w tym przypadku, gdy przy Hashimoto występuje celiakia i odwrotnie. W innych przypadkach wykluczenie glutenu nie jest wskazane ze względu chociażby na fakt, że przy Hashimoto często występują niedobory składników odżywczych. Unikanie więc bez potrzeby produktów zawierających to białko zbożowe może odbijać się niekorzystnie na stanie zdrowia, a także na kondycji miktobioty jelitowej, która ma ogromne znaczenie dla przyswajania składników, a nawet produkcji neuroprzekaźników, takich jak serotonina - wyjaśnia dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny, ekspert w kampanii Dobre Zboże.
Dieta bezglutenowa bez wskazania
Jedną z konsekwencji choroby Hashimoto mogą być niedobory składników odżywczych, takich jak białko, witaminy antyoksydacyjne czy witaminy z grupy B. Biorąc pod uwagę fakt, że produkty zbożowe zawierają te i inne składniki, stosowanie diety bezglutenowej bez wskazania może utrudnić uzupełnianie niedoborów. Eksperci ds. żywienia zwracają też uwagę, że wyeliminowanie glutenu z codziennego menu u osób bez celiakii, alergii lub nietolerancji może wiązać się z wystąpieniem hiperglikemii (zbyt wysoki poziom cukru we krwi), hiperlipidemii (zbyt wysokie stężenie tłuszczu w krwi) czy chorób niedokrwiennych serca [4]. Kasze, płatki oraz pozostałe produkty zbożowe, również te zawierające gluten, są wartościowym uzupełnieniem diety osób chorujących na Hashimoto. Jednocześnie wpływają pozytywnie na florę jelitową, zwiększając jej efektywność i zdolność przyswajania składników.