fit.pl mobile logo

Jak odżywianie wpływa na koncentrację?

Zdolność do pełnego skupienia uwagi na wykonywanej czynności oraz umiejętność podejmowania się efektywnej wielozadaniowości są bardzo pożądane przez wszystkich, którzy mają sporo obowiązków i niewiele czasu do ich wykonania. Możliwość osiągnięcia pełnej koncentracji na zadaniu w trudnych warunkach, takich jak sytuacja stresowa, pośpiech, czy hałas w otoczeniu, może okazać się wyjątkowo wartościowa. Aby poprawić tę zdolność, należy ćwiczyć ją w praktyce i unikać dodatkowych elementów rozpraszających, takich jak powiadomienia z mediów społecznościowych, czy głośne rozmowy w pomieszczeniu pracy. Natomiast z pewnością wielu z Was zauważyło, że osiągany poziom umiejętności skupiania się jest różny w zależności od dnia, tygodnia, czy nawet miesiąca

Jednym z czynników wpływających na takie zróżnicowanie jest poziom aktywności fizycznej i rodzaj stosowanego sposobu odżywiania. Na co powinniście zwrócić uwagę przy planowaniu jadłospisu, aby mieć energię do zrealizowania wszystkich zaplanowanych zadań? Jak komponować posiłki, które będą odżywcze dla mózgu? A może warto zaufać dietetykowi lub zdecydować się na catering dietetyczny? Jeśli kiedykolwiek się nad tym zastanawialiście, to w tym artykule znajdziecie poszukiwane przez Was odpowiedzi.

Niezbędne kilokalorie dla mózgu

Jednym z kluczowych elementów w zakresie zachowania zdolności do pełnej koncentracji na wykonywanym zadaniu jest zadbanie o odpowiednie odżywienie organizmu. Przede wszystkim ważna jest dobrze dostosowana do potrzeb kaloryczność jadłospisu. Jeśli będzie ona zbyt niska, to przyczyni się do występowania nasilonego uczucia głodu oraz może powodować spadki glukozy we krwi. Gdy apetyt jest bardzo wysoki, a glukoza stopniowo się obniża, to niewielkie są szanse, że uda nam się w takich warunkach kreatywnie myśleć i nie być rozproszonym. W celu zapobieżenia takiej sytuacji należy nie tylko unikać bardzo restrykcyjnych diet, ale również dbać o regularne pory spożywania posiłków. Jeśli przerwy między nimi będą zbyt długie, to możemy w tym okresie odczuwać zmęczenie, ospałość oraz rozdrażnienie, które nie sprzyjają efektywnej pracy. Zbyt obfite posiłki i wysokokaloryczna dieta mogą być również przeszkodą na drodze dążenia do osiągnięcia pełnej koncentracji. Po zjedzeniu wysokokalorycznej potrawy, w szczególności takiej, która obfituje w tłuszcz, jednym z priorytetów naszego organizmu jest rozpoczęcie procesu trawienia, które w tym wypadku będzie wymagało większego zaangażowania naszych gruczołów wydzielających enzymy trawienne.

Aby zadbać o prawidłowe dotlenienie przewodu pokarmowego, którego czeka niemały wysiłek spowodowany dużym posiłkiem, krew zaopatruje w tlen w szczególności żołądek, jelita i otaczające je organy, które biorą udział w trawieniu. W konsekwencji nasze mięśnie szkieletowe i mózg są nieco mniej dotlenione niż zwykle i taki stan może objawiać się sennością, zmęczeniem oraz niezdolnością do zachowania pełnej koncentracji.

Co więcej, w przypadku gdy wysokokaloryczna dieta jest utrzymywana przez długi czas i jest przyczyną nadmiernej masy ciała, to z tego względu rodzi się kolejny problem. Wykazano bowiem, że hipokamp znajdujący się w korze mózgowej, odpowiedzialny za zdolności pamięciowe i umiejętność koncentracji, ulega zmniejszeniu przy występowaniu otyłości. Jeżeli mamy czas na to aby samemu przygotowywać wartościowe posiłki w domu warto udać się na wizytę do dietetyka, który przygotuje jadłospis. Jeśli jednak prowadzimy dość aktywny tryb życia, który nie pozwala aby samemu zadbać o zdrowe odżywianie to można zdecydować się na wybór diety pudełkowej z dostawą do domu to warto porównać dostępne oferty - przy dokonaniu odpowiedniego wyboru może pomóc porównywarka cateringów dietetycznych Dietly.pl. Zdrowe odżywianie to niezmiernie ważny element pielęgnacji mózgu - należy dbać o to, żeby dieta była odpowiednio zbilansowana i dopasowana pod indywidualne potrzeby.

Dotleniająca aktywność fizyczna

Dbanie o utrzymanie regularności w podejmowanym wysiłku fizycznym to kolejny ważny aspekt wpływający na pracę naszego mózgu. Dzięki wdrożeniu jej do codziennej rutyny, zapewnimy sobie lepsze dotlenienie mózgu i odpoczynek od stresu. Co ciekawe, struktury naszego mózgu mogą ulec zmianie, gdy wprowadzamy regularny trening. Zauważono, że hipokamp u osób, które zastosowały program ćwiczeń aerobowych, powiększył się po 12 miesiącach tego badania. Oznacza to, że dbanie o swoją aktywność fizyczną ma wpływ na nasze zdolności do zapamiętywania i koncentracji. Warto jednak pamiętać o spożyciu posiłku po zakończeniu wysiłku, aby uniknąć uczucia nasilonego zmęczenia. W zakresie redukcji stresu, poza treningami, pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne. Umiejętność zmniejszania nasilenia stresu jest także istotna w kontekście pracy mózgu, ponieważ przy codziennym stresie zmniejszają się nasze możliwości osiągnięcia pełnego skupienia na wykonywanej pracy, kreatywnego myślenia i zdolności do zapamiętywania.

Wzmacniający magnez

W celu zapewnienia sobie jak najlepszej pracy mózgu, należy pamiętać o stosowaniu diety bogatej w magnez. Ten pierwiastek jest niezbędny w procesie tworzenia neurotransmiterów w naszym organizmie, a jego niedobór przyczynia się do osłabienia pamięci i pogorszenia zdolności do koncentracji. Czynnikami, które zwiększają ryzyko wypłukiwania magnezu z organizmu jest spożywanie alkoholu i stres, dlatego w momentach, w których szczególnie nam zależy na sprawnej pracy mózgu, warto unikać procentowych trunków i zadbać o chwilę relaksu. Stężenie tego pierwiastka we krwi nie jest dobrym wskaźnikiem jego niedoboru, ponieważ większość zapasów jest przechowywana w kościach oraz komórkach (m.in. mięśniowych). Z tego względu niełatwo jest określić, czy nasze zapotrzebowanie jest w pełni pokryte. Pomocna w tym zakresie może okazać się znajomość typowych objawów niedoboru, którymi są skurcze mięśni, drżenie powiek, nadmierna senność, zmęczenie, osłabienie pamięci i koncentracji. Aby zadbać o właściwą podaż magnezu, należy wdrożyć do codziennego jadłospisu jego najbogatsze źródła, takie jak warzywa strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, nasiona oraz kakao.

Pobudzająca do pracy kawa

Z pewnością wielu z Was sięga po kawę w trakcie pracy, aby zmniejszyć uczucie zmęczenia i senności. Mamy dla Was dobrą wiadomość, ponieważ to nie jedyne korzystne efekty tego napoju. W jednym z badań naukowych wykazano, że kofeina zwiększa aktywność tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za koncentrację i procesy planowania. Co ciekawe, wypicie kawy może zwiększać także precyzyjność wykonywanej czynności, dlatego pozwala na doskonalsze realizowanie powierzonych nam zadań. Większość badań w zakresie wpływu kawy na koncentrację potwierdziła, że zawarta w niej kofeina sprzyja skróconemu czasowi reakcji, dlatego może okazać się przydatna przy czynnościach wymagających szybkiego refleksu. Pamiętajcie jednak, aby nie przesadzić z wypijaną ilością tego napoju w ciągu dnia. Polecamy ograniczenie jej do 1-3 filiżanek dziennie i nie stosowanie jej zamiast odpowiedniej ilości snu, który jest również niezbędny w zakresie zachowania idealnej koncentracji.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl