Czym właściwie jest matcha?
Herbata matcha to tradycyjna japońska zielona herbata pod postacią proszku. Jej intensywny zielony kolor zawdzięcza specjalnemu traktowaniu podczas wyrastania — krzewy herbaty są specjalnie zacieniane, aby pobudzić w roślinie produkcję chlorofilu. Efektem są bardzo zielone listki, które następnie są ręcznie zbierane, obrabiane i mielone na delikatny, zielony pył. Cały ten proces jest czasochłonny i wymaga sporo precyzji — stąd też niemała cena matchy. Skomplikowany proces odwdzięcza się jednak naprawdę wyrafinowanym i wyjątkowym smakiem.
Oprócz ciekawych walorów smakowych matcha posiada także szereg właściwości prozdrowotnych — działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, antyoksydacyjnie, spowalnia procesy starzenia się komórek i chroni przez działaniem stresu. Zawiera wszystkie właściwości zielonej herbaty, a przy tym jest jeszcze lepsza — filiżanka matchy to ekwiwalent spożycia kilkunastu filiżanek klasycznej zielonej herbaty.
Jak smakuje matcha?
Matcha jest bardzo intensywną, sproszkowaną zieloną herbatą, a w zależności od regionu będzie smakowała nieco inaczej. Możemy jednak spodziewać się w niej typowych dla zielonej herbaty wątków — trawiastych, umami, nieco morskiego smaku alg, z delikatną goryczą, ale przetykaną słodką nutą. Herbata matcha w czystej postaci zasmakuje najbardziej koneserom wytrwanych smaków, jednak osoby o delikatniejszych podniebieniach również mogą odkrywać matchę, zwłaszcza pod postacią mlecznego napoju.
Jak przygotować matchę? Czy można ją dodać do wypieków?
Istnieje kilka rodzajów matchy — ceremonialna, tradycyjna i kulinarna. Ta pierwsza jest herbatą najlepszego gatunku i poleca się ją parzyć wyłącznie jako odświętny napar, najlepiej z zachowaniem zasad japońskiej ceremonii parzenia herbaty. Tradycyjna matcha jest codziennym naparem, który nie wymaga aż tak dużego pietyzmu, jej jakość wciąż jest bardzo wysoka, a napar wyjątkowy. Kulinarna matcha idealnie nadaje się jako dodatek do ciast i deserów.
Do przygotowania matchy potrzeba specjalnej miseczki, bambusowego mieszadełka Chasen, bambusowej łyżeczki Chaskau i sitka. Parzenie zaczyna się od przesypania matchy przez sitko, następnie wodą w temperaturze około 80 stopni zalewamy proszek niewielką ilością wody i mieszamy Chasenem w kształt litery M. Po pojawieniu się piany i dokładnym rozmieszaniu matchy z wodą możemy dolać resztę wody, w zależności od tego jak intensywną herbatę lubicie. Akcesoria potrzebne do zaparzenia i szeroki wybór matchy znajdziecie na Coffeedesk.pl!
Jeśli nie jesteście przekonani do wytrwanego smaku zielonej herbaty, to matcha idealnie łączy się z mlekiem roślinnym i tradycyjnym, zarówno na ciepło, jak i na zimno! Wystarczy do esencji z matchy dodać ulubionego mleka, a powstanie delikatny mleczny napój o lekko wytrwanym smaku.