Niestety szybkie chudnięcie zwykle wiąże się z jeszcze szybszym przybraniem na wadze po zakończonej kuracji.
Dlaczego tak się dzieje?
Pierwszym powodem jest zwykle większy apetyt na "zakazane" wcześniej produkty. Kolejny powód to obniżenie tempa podstawowej przemiany materii w czasie odchudzania. Krótko mówiąc jeśli dieta jest zbyt niskokaloryczna (najczęściej dzieje się tak gdy kaloryczność diety jest niższa niż 1200 kcal na dobę), organizm po kilku- lub kilkunastu dniach uruchamia własne systemy obronne obniżające tempo przemiany materii gdyż próbuje bronić się przed zagłodzeniem.
Poza tym w pierwszych dniach diety organizm pozbywa się głównie płynów i glikogenu. Tkanka tłuszczowa zaczyna się spalać dopiero po kilkunastu dniach. Więc te ubywające w pierwszym okresie diety kilogramy to z pewnością nie tłuszcz.
Równie ważnym okazuje się także brak planu działania po okresie odchudzania. Chodzi o to, że na diecie mamy dokładną rozpiskę co i w jakich ilościach mamy zjeść i po prostu automatycznie tak postępujemy. Jest to nietrudne do wykonania, gdy taka dieta trwa 7 czy 14 dni. Problem zaczyna się później. Kończymy dietę i .... wracamy do poprzedniego sposobu odżywiania- tego którego skutkiem były dodatkowe kilogramy. Dzieje się tak dlatego, że nie potrafimy odżywiać się inaczej. Znamy tylko 2 skrajnie rożne sposoby odżywiania: restrykcyjna dieta lub zupełna swoboda kulinarna i zamiłowanie do tłustych i kalorycznych potraw. A kluczem do sukcesu jest zwykle umiar.
[-------]
Oto najważniejsze zasady, które pomogą Ci schudnąć i utrzymać szczupłą sylwetkę
• Jedz o stałych porach – ustal sobie godziny, o których będziesz jadł. Dzięki temu Twój organizm nie zacznie gromadzić tłuszczu z obawy przed głodówką. Pamiętaj o tym, że przerwy pomiędzy nimi powinny wynosić nie więcej niż 3-4 godziny.
• Jedz śniadania – im więcej zjesz rano, tym mniej wieczorem. Poza tym organizm w ciągu dnia spali to, co mu dostarczysz, a wieczorne kalorie zwykle się odłożą w postaci niechcianych kilogramów.
• Ostatni posiłek zjedz nie później niż 3 godziny przed snem.
• Pij wodę – codziennie minimum 2 litry. Pomoże Ci to nawodnić organizm i sprawi, że wszystkie procesy zachodzące w Twoim organizmie będą przebiegały bardziej efektywnie.
• Słodycze, fast foody, chipsy, paluszki, słone orzeszki – wyeliminuj ze swojej diety. To źródło zbednych kalorii, które nie dostarczają nam żadnych wartościowych składników .
• Nie jedz potraw smażonych szczególnie w panierkach i na dużej ilości tłuszczu. Jeżeli chcesz przeprowadzić zdrowe odchudzanie, duś, gotuj, przyrządzaj dania na parze lub piecz w piekarniku.
• Alkohol jest kaloryczny – jeśli musisz coś wybrać, zdecyduj się na lampkę wytrawnego wina.
• Spożywaj w każdym posiłku warzywa i owoce – Są one bogate w witaminy, składniki mineralne i błonnik.
• Zamień pszenne bułeczki na razowe pieczywo, ogranicz spożycie potraw mącznych, wprowadzając w ich miejsce kasze, brązowy ryż i razowe makarony.
• Przynajmniej 2 razy w tygodniu sięgaj po ryby, najlepiej morskie – dostarcza Ci zdrowych kwasów tłuszczowych omega 3.
• Możesz też codziennie sięgnąć po jedną ze zdrowych przekąsek: małą garść orzechów, kilka daktyli lub suszonych śliwek, kilka migdałów, a jeśli masz ochotę na coś słodkiego to pozwól sobie na 2-3 kostki gorzkiej czekolady.
• Nie zapominaj o codziennej dawce aktywności fizycznej, pozwoli Ci to szybciej pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, a przy tym zyskać smukłą, wysportowaną sylwetkę.
Pamiętaj, że trwałe efekty można osiągnąć tylko przez zmianę swoich nawyków żywieniowych, a nie przez diety głodówkowe lub te bazujące na jednym składniku.
Jeśli włożysz trochę wysiłku w zmianę swoich przyzwyczajeń i wprowadzisz te zasady w życie, to juz wkrótce będziesz cieszyć się atrakcyjną sylwetką, zdrową cerą, mocnymi włosami i paznokciami i lepszym samopoczuciem.
Marzena Chudek - Dietetyk