Nasza zwyczajowa dieta bogata jest w różnego rodzaju owoce i warzywa, uprzednio przygotowane na wiele sposób. Od świeżo spożywanych produktów, przez świeżo wyciśnięte soki lub te zakupione w sklepach. Dostępne są produkty marynowane - kiszone. Także mrożenie owoców czy warzyw to powszechny sposób ich przechowywania. Jednak liofilizaty są czymś wciąż jeszcze rzadko spotykanym w polskiej kuchni, chociaż zdają się zyskiwać coraz większą popularność, głównie z uwagi na ich prozdrowotne właściwości.
Czym są i skąd się wzięły liofilizaty?
Liofilizacja to proces suszenia zamrożonej żywności przy użyciu obniżonego ciśnienia. Po raz pierwszy taki sposób przygotowania żywności zastosowany został przez wojska amerykańskie w trakcie II WŚ. Głównym celem było stworzenie bardzo lekkiej i pożywnej żywności. Następnie liofilizacji poddawana była żywność przeznaczona dla astronautów. Dzięki tej metodzie od około 70 do 96% wody w danym produkcie zostaje całkowicie usunięte.
Dodatkowo liofilizaty są łatwo rozpuszczalne, ale tylko we wrzątku. Jednak te cechy spowodowały iż pierwotnie były wykorzystywane tam, gdzie waga produktu oraz jego wartości odżywcze odgrywały ogromną rolę. Obecnie są coraz częściej spotykane w sklepach ze zdrową żywnością, z uwagi na pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Bardzo popularne są liofilizaty z kiszonej kapusty oraz liofilizaty z buraka. Bogate w witaminy, łatwe w aplikacji soki, wysoce odżywcze, stanowią świetne uzupełnienie codziennej diety oraz pozwalają na skuteczne uzupełnienie niedoboru różnego rodzaju składników odżywczych w organizmie. Bardzo ciekawa oferta produktowa dostępna jest na stronie sklepu SwissPharma, który jest jednym z wiodących prym w dziedzinie sprzedaży produktów prozdrowotnych, w tym liofilizatów. Śmiało można powiedzieć, że to nowoczesne suplementy diety, uzyskane z naturalnych składników. Na stronie można znaleźć tak ciekawe produkty jak np. liofilizaty z soku z marchewki.
Liofilizaty z buraka
Burak przede wszystkim słynie ze swoich właściwości krwiotwórczych. Jednak profilaktycznie powinien być elementem diety każdej osoby. Sok z buraka przede wszystkim polecany jest osobom, które narażone są na stres i napięcie psychiczne. Zawartość fosforu oraz betainy i magnezu pozwala także podczas bezsenności. Dodatkowo osoby borykające się chorobami dróg moczowych mogą przekonać się o zbawiennych właściwościach buraka - również w formie liofilizowanej - rozpuszcza on kamienie, dodatkowo pomaga regulować pracę układu pokarmowego. Wspomaga regenerację śluzówki, a także skutecznie przeciwdziała dolegliwością związanymi z zespołem jelita drażliwego. Dla osób, które starają się o dziecko, w szczególności dla Pań, które zażywają kwas foliowy, burak okaże się wspaniałą alternatywą bogatą właśnie w ten kwas.
Liofilizaty z kiszonej kapusty
Właściwości kiszonej kapusty, zwłaszcza w przypadku układu pokarmowego, są wielu osobom świetnie znane. Profilaktyczne picie soku z kiszonej kapusty pozwala uniknąć takich bardzo niekomfortowych dolegliwości, jakimi są między innymi pasożyty w układzie pokarmowych. Dodatkowo według badań, szacuje się, iż sok z kapusty posiada około 2.000 tysięcy kultur żywych bakterii, które mają ogromny wpływ na poprawne funkcjonowanie poszczególnych narządów, w tym układu pokarmowego oraz układu odpornościowego. Dlatego sok z kiszonej kapusty może stanowić doskonałe uzupełnienie dla osób, które zmuszone są przyjmować różnego rodzaju antybiotyki. Działanie osłonowe pomoże zadbać o organizm i jego narządy.
Liofilizaty to wciąż jeszcze nie tak powszechne i może w dalszym ciągu niedocenione źródło wielu wartościowych składników o działaniu prozdrowotnym. Profilaktyczne i regularne stosowanie różnego rodzaju soków pozwala na pełniejsze zatroszczenie się o zdrowie własne oraz bliskich.