Ojczyzną musli jest Szwajcaria – kraj znany ze zdrowego podejścia do odżywiania. Słynną mieszankę wymyślił lekarz medycyny Maximilian Oskar Bircher-Benner w 1900 r., zainspirowany podróżą po pasterskich Alpach. Stosował musli pierwotnie jako posiłek dla pacjentów w swoim szpitalu. W 1904 r. założył pod Zurychem klinikę Lebendige Kraft, w której leczono za pomocą zdrowej diety opartej an innowacyjnej mieszance oraz ruchu. Pierwsze musli zawierały: kasze, owies i owoce jagód i jabłek. Z czasem zaczęto urozmaicać ich skład w: płatki, ziarna i kiełki zbożowe, suszone owoce, bakalie, pestki i orzechy.
Skład
Gotowe mieszanki dostępne w sklepach to najczęściej płatki zbóż, zmieszane z rodzynkami, suszonymi owocami i orzechami. Jako śniadanie podawane są z mlekiem krowim lub jogurtem (najczęściej owocowym).
Niewątpliwie musli to bogactwo błonnika niezbędnego do właściwej pracy układu pokarmowego, witaminy z grupy B, E, A, D, C, sód, potas, cynk, fosfor, wapń, mangan, żelazo, witaminy, flawonoidy, tłuszcze i węglowodany złożone.
Dlaczego nie płatki kukurydziane?
Musli zwyciężyły nad popularnymi cornflakes, ponieważ dostępne na rynku płatki kukurydziane zawierają sporo cukru, mają wysoki indeks glikemiczny, a podczas prażenia skrobi powstaje kancerogenny akrylamid. Jak wybrnąć z tej sytuacji?
Zrób musli w domu
Nie musisz zdawać się na mieszanki ułożone przez producentów – zrób własne, domowe musli – z ulubionych składników, bez sztucznych dodatków i nadmiaru cukru!
Składniki do wykorzystania:
- płatki i zboża: owsiane, pszenica, orkisz, amarantus, gryka, jęczmień, żyto,
- orzechy i pestki: włoskie, migdały, nerkowce, pestki słonecznika i dyni, sezam, siemię lniane (łamane tuż przed podaniem),
- świeże owoce; jabłka, winogrona, banany, kiwi, morele, maliny, truskawki (również mrożone) itd. ,
- owoce suszone: żurawina, morela, śliwka, rodzynki,
- podawaj z mlekiem sojowym (krowie zakwasza organizm,powoduje nie przyswajalność pokarmową,alergie,odwapnia kościec), jogurtem naturalnym, maślanką, jeśli lubisz odrobinę słodyczy dodaj łyżeczkę miody naturalnego,
Teraz musli możesz zrobić również razem z portalem FIT.pl! Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.fit.pl/mojemusli i sam skomponujesz swoje musli!
Uwaga na fityniany
Kwas fitynowy zawarty jest w zbożu jak np. owies (będący głównym składnikiem musli) i roślinach strączkowych. Fityniany blokują i upośledzają proces przyswajania mikroelementów jak: żelazo, chrom i magnez. Nie warto więc przesadzać ze spożywaniem płatków zbożowych. Aby zniwelować aktywność fitynianów należy namoczyć płatki zbożowe ciepłą wodą o temperaturze 20- 30 stopni C (nigdy gorącą, gdyż termoobróbka pozbawia je cennego błonnika). Dzięki temu zabiegowi enzym fitaza rozkłada zdradliwe wiązania soli kwasów fitynowych.
Zalety musli:
- cukier po takim posiłku uwalniany jest powoli dzięki czemu poziom glukozy utrzymuje się we krwi na stałym poziomie, dzięki czemu obniża się ryzyko częstego podjadania między posiłkami,
- podnosi poziom porannej energii i dostarcza ważnych składników odżywczych,
- jest bogate w błonnik, który usprawnia perystaltykę jelit i pomaga w oczyszczaniu organizmu,
- w połączeniu z białkiem łatwo wchłanialnym w koktajlu proteinowym idealne dla sportowców i osób aktywnych jako posiłek potreningowy,
Ewa Wijatkowska
www.fit.pl