Ketchup – rodzaje, skład, zastosowanie
Choć zdawałoby się, że ketchup jest amerykańskim wynalazkiem, tak naprawdę został wymyślony przez Chińczyków, skąd do Europy i na bardziej odległe kontynenty trafił dopiero w XVII wieku. Jego unikalny smak i zastosowanie rozpowszechnił amerykański przedsiębiorca Henry J. Heinz – założyciel znanej w świecie firmy produkującej ten pyszny sos do dzisiaj. W skład ketchupu wchodzą przede wszystkim koncentrat pomidorowy, cukier, sól, ocet oraz przyprawy nadające łagodnego lub pikantnego smaku, idealnie podkreślającego smak wielu potraw mięsnych (zwłaszcza grillowanych), kanapek, frytek czy pizzy. Ketchup często jest również używany jako składnik marynat do skrzydełek, udek drobiowych lub karkówki.
Dlaczego musztarda ma w sobie goryczkę?
Za oryginalny smak tego pysznego i popularnego na całym świecie sosu odpowiadają nasiona gorczycy – niewielkiej rośliny należącej do rodziny kapustowatych. Musztarda powstała w starożytnym Rzymie i była stosowana głównie jako przyprawa posiadająca właściwości lecznicze. W obecnych czasach można się spotkać z wieloma odmianami musztardy różniących się między sobą ze względu m.in. na proporcje poszczególnych składników oraz zastosowanie różnych odmian gorczycy i dodatków. Do najczęściej używanych rodzajów tego pysznego sosu należy zaliczyć musztardę sarepską, stołową, francuską, miodową oraz rosyjską. Musztarda jest nie tylko doskonałym dodatkiem do gotowych potraw lub przekąsek, jak np. kanapki, parówki czy pieczone mięsa, lecz także ważnym składnikiem sosów sałatkowych oraz warzywnych lub mięsnych marynat.
Aksamitnie kremowy majonez
Gęsta aromatyczna emulsja powstająca głównie na bazie żółtek jaj oraz oleju była znana ludziom mieszkającym w basenie morza Śródziemnego od kilkunastu stuleci i pod wieloma nazwami. Pierwszy raz określenie „majonez” pojawiło się w książkach kucharskich dopiero na początku XIX wieku. Ten pyszny krem o szerokim zastosowaniu kulinarnym swoją wyjątkową konsystencję i charakterystyczny smak zawdzięcza surowym żółtkom utartym wraz z olejem oraz różnymi przyprawami (musztarda, ocet winny, biały pieprz, sok cytrynowy) na gładką, wręcz aksamitną masę. Majonez jest składnikiem lub dodatkiem wielu potraw i przekąsek serwowanych na zimno, np. bankietowych tartinek, wędlin czy pasztetów. Stanowi również bazę różnorodnych dipów oraz sosów dodawanych do przepysznych mięsnych, warzywnych lub nawet owocowych sałatek.