fit.pl mobile logo

Peganizm - na czym polega jedna z najgłośniejszych diet ostatnich lat?

Peganizm, to chyba najpopularniejsze słowo wypowiadane w kontekście diety w ostatnich latach. Czemu ten sposób odżywiania robi aż tak dużo szumu? Czy peganizm jest zdrowy? A może to kolejna dieta cud, o której za chwilę nikt nie będzie pamiętał?

Co to jest ten cały peganizm? 

Najprościej (choć nie do końca precyzyjnie) mówiąc peganizm, to połączenie weganizmu (wykluczającego mięso i wszelkie produkty zwierzęce, w tym mleko i jajka) z dietą paleo (w której ryby i mięso pełnią ważną funkcję). Brzmi jak paradoks, prawda?

Mark Hyman - ojciec peganizmu

Za całym zamieszaniem stoi dr Mark Hyman, autor wielu książek o dietetyce. To on w 2015 roku wymyślił i sformułował teorię peganizmu.

Wyszedł z założenia, że każdy człowiek potrzebuje innych składników odżywczych. A skoro obie restrykcyjne diety opierają się na standaryzacji, nie mogą być korzystne dla każdego. Postanowił więc wyłowić to, co najlepsze z obu i połączyć w jeden. Mają na nim skorzystać wszyscy. Tym stylem jest racjonalne odżywianie.

Choć dr Hyman czerpie garściami z weganizmu i diety paleo, to wbrew pozorom jego twór nie jest prostym połączeniem obu stylów odżywiania. W końcu to dwa przeciwstawne pojęcia, ciężko więc ślepo wierzyć w uproszczenie z początku tego tekstu i twierdzenie, że peganizm to połączenie weganizmu i paleo. Jego założenia nie są w pełni zgodnie z żadną z tych diet.

Dieta pegan - podstawowe zasady

Peganizm opiera się na wyeliminowaniu z jadłospisu dwóch elementów - nabiału (mleka, jogurtów, serów i innych produktów mlecznych) oraz glutenu (produkty zawierające zboża - pszenicę, jęczmień, owies itd). 

Co wolno?

Według dr Hymana na naszym talerzu powinno zagościć 75% warzyw i owoców. To one stanowią trzon i najważniejszy element diety pegan, ale ważne by były jak najmniej przetworzone. Oprócz nich zaleca spożywanie dużej ilości jajek, jako źródło wielu substancji odżywczych. Twierdzenie, że jedzenie dużej ilości jajek powoduje choroby układu sercowo-naczyniowego już dawno zostało obalone.

Mięso i ryby mogą być stosowane jako dodatek, ale nigdy jako główny element naszego dania. Najlepiej też po prostu ograniczyć ich spożycie. Gdy lądują już na talerzu koniecznie musimy zadbać o ich jakość - mięso powinno pochodzić tylko od zwierząt naturalnie karmionych trawą i innymi występującymi naturalnie roślinami.

dieta pegan ryby

Ryby oczywiście tylko i wyłącznie dzikie, a nie te pochodzące z hodowli. Dr Hyman poleca zwłaszcza małe ryby - śledzie, sardynki oraz dzikiego łososia.

Zbilansowana dieta musi zawierać zdrowe tłuszcze. Bogatym ich źródłem są awokado, nasiona lnu, chia lub konopii, tłuste ryby, orzechy, oliwa z oliwek i kokos. Do sałatek warto sięgnąć po oliwę z oliwek.

Jak dobierać składniki?

Składniki diety pagan najlepiej dobierać kierując się indeksem glikemicznym. Im jest on niższy tym lepiej. Dzięki temu unikniemy nagłych skoków cukru.

Ważne też by wybierać produkty nieprzetworzone, najlepiej organiczne i pochodzące z regionu, w którym mieszkamy. Dzięki temu mamy pewność, że zawsze będą świeże. To też wpisuje się w teorię, że najzdrowsze dla danego organizmu są te produkty, które naturalnie występują w jego środowisku.

Korzyści zdrowotne paganizmu

Według specjalistów i lekarzy dieta pagan wpływa na utratę wagi i poprawia ogólną kondycję organizmu. Podobno stosując ja powinniśmy czuć się lepiej, a nasza odporność ewidentnie się poprawi. Dieta ma też pomóc między innymi w:

  • leczeniu trądziku,
  • unormowaniu hormonów,
  • stabilizacji pracy jelit (w tym wyeliminowaniu objawów Zespołu Jelita Drażliwego).
  • leczeniu niepłodności,
  • pokonaniu depresji.

Czy rzeczywiście tak działa? Trudno w to wątpić. Na razie nie ma wiarygodnych badań jednoznacznie potwierdzających prozdrowotne korzyści stosowania paganizmu. To zbyt młoda dieta, by takie długoterminowe wyniki już były. Ale biorąc pod uwagę składniki diety i zdrowy rozsądek trzeba uwierzyć w zapewnienia dr Hymana i wielu dietetyków.

Może więc warto spróbować. Odważysz się?

Co myślisz o takiej diecie? Może już ją stosujesz albo dopiero zamierzasz? A może uważasz, że nie jest dla ciebie. Swoimi przemyśleniami możesz podzielić się w komentarzu poniżej.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl