Problemy, których dieta nie rozwiąże

Jak wiele możemy osiągnąć zmieniając swój sposób żywienia? Kiedy stosowanie diety może nam pomóc, a kiedy być źródłem rozczarowania? Zanim dokonamy rewolucji w swojej diecie, warto wyznaczyć realne cele
fit.pl
2011-11-16 00:00
Udostępnij
Problemy, których dieta nie rozwiąże

zdrowa dietaLepszy wygląd, zdrowie i dobre samopoczucie to główne powody, dla których jesteśmy w stanie zmienić swoje codzienne nawyki. Któż z nas nie chciałby mieć doskonałej sylwetki i ogólnie być zadowolonym z siebie? Odpowiedź jest oczywista i dlatego tak łatwo nabieramy się na to, że popularyzowane w taniej prasie, niekoniecznie racjonalne diety, sprawią, że przejdziemy cudowną metamorfozę.

Płaski brzuch, jędrne uda...

Podczas stosowania niskokalorycznej diety, organizm zużywa zgromadzony w ciele tłuszcz zapasowy. To jednak w jakich partiach ciała tego tłuszczu ubywa więcej, a w jakich mniej związane jest z indywidualną budową ciała i nie ma nic wspólnego ze sposobem odżywiania. Jeżeli przeszkadza nam nadmiar tkanki tłuszczowej w konkretnej partii ciała, nie łudźmy się, że osiągniemy to samą dietą. W takiej sytuacji niezbędny jest odpowiedni, dobrany do naszego typu sylwetki trening. Powinniśmy też wiedzieć, że w fachowej terminologii w ogóle nie istnieje coś takiego jak np. dieta na płaski brzuch. Lekkostrawne posiłki oraz zwiększenie spożycia błonnika mogą jedynie poprawić trawienie, korzystnie wpłynąć na perystaltykę jelit i regularność wypróżnień, a przez to zapobiec dolegliwością takim jak wzdęcia czy zaparcia, którym towarzyszy uczucie „pełnego brzucha”.

Piękne włosy, gładka skóra...

Suplementy wzmacniające włosy, paznokcie, poprawiające stan skóry oraz wszelkie inne mające dobroczynnie wpływać na urodę, są bardzo kuszące, ale niczego nie gwarantują. To samo jest z żywnością. Regularne spożywanie produktów bogatych w składniki takie jak witamina A, cynk czy niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, powinno sprawić, że nasza skóra będzie w najlepszej kondycji. W praktyce zły stan skóry może być odbiciem różnych problemów zdrowotnych (np. zaburzeń hormonalnych). Jeśli stan naszej skóry uległ pogorszeniu, mimo iż odżywiamy się prawidłowo, powinniśmy wybrać się do lekarza, który skieruje nas na odpowiednie badania diagnostyczne.

Poczucie własnej wartości i atrakcyjności...

Większość osób, które chcą schudnąć myśli, że zrzucenie zbędnych kilogramów zwiększy ich atrakcyjność i pozwoli pozbyć się kompleksów związanych z nadwagą. Wbrew pozorom to nie zawsze zadziała. Czasem brak zadowolenia z siebie wynika bardziej z niskiej samooceny niż kształtów ciała. Duża część osób otyłych nawet po osiągnięciu optymalnej wagi jest niezadowolona z tego, jak wygląda. Skrajnym przykładem są osoby z anoreksją, które mimo chorobliwej szczupłości wciąż postrzegają siebie jako zbyt grube.

To, co jemy jest bardzo ważne, gdyż w dużym stopniu determinuje ogólną kondycję naszego organizmu, stan zdrowia, to jak funkcjonuje nasze ciało oraz to jak się czujemy, lecz nie liczmy na to, że sama dbałość o to, co kładziemy na talerz rozwiąże wszystkie nasze problemy. Jeśli chcemy, aby nasza dieta była dobrze zbilansowana i skuteczna, zwróćmy się do doświadczonego dietetyka, który nie tylko podpowie nam, jak się odżywiać, ale również pomoże wyznaczyć realne cele, które jesteśmy w stanie osiągnąć dokonując zmian w swoim sposobie żywienia.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl