Lato to czas urlopów, wojaży, swobody, relaksu, przyjemności, ale i pewnych dietetycznych postanowień
fit.pl
2007-07-25 00:00
Udostępnij
Wakacyjne odchudzanie
Wiadomo nie od dziś, że pora roku wpływa na to, co, jak i ile jemy. Lato to czas urlopów, wojaży, swobody, relaksu, przyjemności, ale i pewnych dietetycznych postanowień. Zadbaj jednocześnie o zdrowie, kondycję i zgrabną sylwetkę.

odchudzanieWakacyjne miesiące sprzyjają odchudzaniu i kontroli swojej wagi. Wykorzystaj je, aby zgubić kilka kilogramów i spalić zbędną tkankę tłuszczową.

Ustal „wakacyjny program odchudzania” - niech to nie będzie drakoński, ścisły plan, który już na początku zniechęci do wprowadzenia i realizacji w życie.

Namów swoja rodzinę. Wspólne odchudzanie będzie łatwiejsze, efektywne i mobilizujące.

Lekkostrawne, odchudzająco-oczyszczające diety, zmiana nawyków żywieniowych i aktywny wypoczynek z pewnością poprawią twoją kondycję, nastrój, witalność, dodadzą ci więcej energii, naładują „akumulatory” i pozwolą przygotować się na jesienne i zimowe dni.

Wprowadź kilka zmian do waszego kulinarnego rozkładu dnia i sposobu odżywiania.

Te wskazówki z pewnością ci w tym pomogą:
  • Ogranicz kalorie. Dzienna dawka kalorii nie może być niższa niż 1000 kcal. Przyjmując, że średnie zapotrzebowanie energetyczne w przypadku kobiet wynosi 2200 kcal, a mężczyzn 2800 kcal, optymalna ilość kalorii w diecie redukcyjnej (zakładającej zmniejszenie wagi ciała) wynosić powinna odpowiednio około 1200 – 1500 kcal dla pań i 1800 – 2100 kcal dla panów
  • Wprowadź do menu produkty o wysokiej wartości odżywczej
  • Pij dużo wody mineralnej. Aby wypłukać toksyny, unikaj wód smakowych i sztucznie barwionych. Pij około 2 - 4,5 litra wody (w upalne dni szybciej dochodzi do odwodnień). Pamiętaj, że wszystkie procesy, jakie zachodzą w naszym ustroju, przebiegają w obecności wody.
  • Jedz częściej, ale w małych ilościach – najlepiej 3-5 razy dziennie, ale w regularnych odstępach czasu.
  • Unikaj spożywania czerwonego mięsa
  • Zrezygnuj z tłustych, smażonych (szczególnie w głębokim oleju) i pieczonych mięs. Dania smażone są znacznie bardziej ciężkostrawne, niż ich pieczone odpowiedniki. Dodatkowo zawierają znacznie więcej kalorii, z powodu dużej zawartości w nich wchłoniętego podczas smażenia tłuszczu
  • Pij ziołowe i owocowe herbatki – orzeźwiają i na długo gaszą pragnienie
  • Jedz dużo sezonowych warzyw i owoców
  • Nie objadaj się na noc. Ostatni posiłek jedz najpóźniej na 3 godziny przed snem.
  • Aktywnie wypoczywaj (rower, basen, rolki a nawet dyskoteka), najlepiej na świeżym powietrzu
  • Kiedy wychodzisz z psem na spacer, pobiegaj z nim trochę, zamiast iść ospałym krokiem
  • Zrezygnuj z ostrych przypraw (chili, tabasco, curry), są one bowiem trudno przyswajalne przez organizm człowieka
  • Jedz chude mięso gotowane w wodzie, na parze lub duszone, bądź pieczone w folii
  • Zrezygnuj z fast foodów – są tłuste, kaloryczne i ciężkostrawne
  • Nie podjadaj między posiłkami
  • Nie przyrządzaj zawiesistych zup, zaprawianych śmietaną lub zasmażką

Postaw na świeże warzywa i owoce!

Warzywa i owoce powinny być stałym elementem każdego posiłku, w tym co najmniej 2 razy w postaci surowej. Osoby dorosłe powinny jeść minimum pół kilograma warzyw i owoców dziennie (bez ziemniaków). Są one najbogatszym, naturalnym źródłem witamin i składników mineralnych, bez których prawidłowe funkcjonowanie organizmu, jak również utrzymanie go w dobrym stanie zdrowia jest niemożliwe.

Warzywa i owoce są produktami niskokalorycznymi, zawierają mało tłuszczu, zaś dużo wody. Stanowią dobre źródło łatwo przyswajalnych cukrów prostych, a ze względu na obecność pierwiastków odgrywają istotną rolę w utrzymaniu równowagi kwasowo - zasadowej organizmu. Są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który co prawda nie jest składnikiem odżywczym, ale odgrywa istotną rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia, a szczególnie prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Warzywa i owoce ze względu na swe walory smakowe i zapachowe, a także barwę i konsystencję, zwiększają atrakcyjność i strawność pożywienia, podnosząc jego wartość odżywczą.

A TUTAJ » znajdziesz przykładową dietę redukcyjną, dzięki której zrzucisz nadliczbowe kilogramy

www.fit.pl