Życie małego dziecka na wakacjach – 5 ważnych wskazówek od psychologa i pediatry

Wakacyjny wyjazd to czas beztroski i kulinarnych eksperymentów dla całej rodziny. Jednak, mimo że wakacje są czasem relaksu, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z dietą malucha, szczególnie tych poniżej 3 roku życia. Nawet jeśli codzienne karmienie piersią czy rozszerzanie diety nie sprawia trudności, wakacje mogą wprowadzić dodatkowe wyzwania. Nowe otoczenie, wysokie temperatury, ograniczony dostęp do znanych produktów i nowe smaki mogą być trudne do zaakceptowania przez dziecko. Oto pięć wskazówek, które pomogą w tym okresie.
Aleksandra Załęska
2024-07-21 10:49
Udostępnij
Życie małego dziecka na wakacjach – 5 ważnych wskazówek od psychologa i pediatry

1. Karmisz piersią? Nie przerywaj w czasie wyjazdu

Przerywanie lub zakończenie karmienia piersią podczas wakacji nie jest dobrym pomysłem. Takie zmiany mogą być trudne do zaakceptowania przez malucha. Utrzymanie rutyny związanej z karmieniem piersią zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Co więcej, karmienie piersią na urlopie jest praktyczne dla mamy.

Jeśli planujesz zakończyć karmienie piersią, wakacje nie są najlepszym momentem. Zmiana miejsca to już duże wyzwanie dla małego dziecka. Odstawienie od piersi może wywołać niepotrzebny stres i emocje. Zachowanie stałej rutyny zapewni dziecku komfort i bezpieczeństwo.

Dr Marzena Sekuła, psycholog: W czasie upałów dziecko może domagać się częstszego karmienia piersią, zaspokajając w ten sposób zarówno głód, jak i pragnienie. Pamiętaj, że przechowywanie odciągniętego pokarmu poza lodówką w trakcie upałów nie powinno przekraczać 4 godzin.

2. Rozszerzanie diety? Unikaj pośpiechu, stawiaj na bezpieczeństwo i wygodę

Jeśli rozszerzanie diety wypada na czas wakacji, nie warto spieszyć się z wprowadzaniem nowych produktów. Jeśli to możliwe, poczekajcie z tym do powrotu do domu. Jeśli Twój maluch już je inne potrawy niż mleko, unikaj większych eksperymentów. Produkty powinny być bezpieczne, pochodzić ze znanego źródła i być dopasowane konsystencją do rozwoju dziecka. Warto postawić na posiłki, które dziecko już akceptuje i lubi. Korzystanie z żywności z oznaczeniem wieku na opakowaniu, czyli tzw. „słoiczków”, może ułatwić rozszerzanie diety.

3. Zabierz w podróż znane dziecku smaki

Jeśli Twoje dziecko pije mleko modyfikowane, zabierz jego zapas na wyjazd, zwłaszcza jeśli wybieracie się za granicę. Mleko dostępne na miejscu może różnić się składem lub smakiem. Nie zakładaj, że dostępne będą te same posiłki w słoiczkach, które dziecko zna. Zabierz ze sobą te, które maluch lubi. Przy wyborze jedzenia kieruj się składem – unikaj soli, cukru i zbędnych dodatków.

4. Mleko po 1. urodzinach nadal ważne!

Dzieci między 1. a 3. rokiem życia mają wyjątkowe potrzeby żywieniowe. W ciągu pierwszych 1000 dni życia dieta dziecka ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia. Pomimo że mleko nie jest już podstawą diety, nadal jest istotne! Stanowi bogate źródło składników odżywczych kluczowych dla rozwoju kości i zębów. Dziecko powinno codziennie otrzymywać 3 porcje mleka i produktów mlecznych, takich jak jogurty naturalne, kefiry czy sery twarogowe.

Dr Ewa Miśko-Wąsowska, pediatra: Bilansowanie diety Juniora podczas wyjazdu może być trudniejsze. Warto zadbać o urozmaicenie posiłków poprzez różnorodne owoce, warzywa, produkty zbożowe i mleczne. Jeśli dziecko odrzuca nowe produkty, warto mieć mleko modyfikowane, które zna i chętnie pije.

5. Posiłki na mieście? Dopytaj o sposób przygotowania dania

Jedzenie w restauracjach czy barach wymaga uwagi. Często w menu dziecięcym są frytki, hamburgery czy panierowany kurczak. Warto wybrać zdrowsze alternatywy. Dziecko nie powinno otrzymywać posiłków bogatych w sól, cukier i wysoko przetworzonych. Planując posiłki, oceniaj, czy są odpowiednie dla dziecka. Można poprosić o inne przygotowanie dania, np. bez panierki, soli czy ugotowane w wodzie. Dzieci naśladują rodziców, więc warto dawać dobry przykład i wspierać zdrowe nawyki żywieniowe.

Dr Ewa Miśko-Wąsowska, pediatra: Pamiętaj, by podczas wakacji postawić na wygodę, prostotę i bezpieczeństwo dań. Racjonalne podejście do diety dziecka pomoże uniknąć stresu i błędów żywieniowych. Dzięki temu wakacyjny wyjazd stanie się częścią pięknych pierwszych 1000 dni życia dziecka.