fit.pl mobile logo

Do ortopedy warto udać się nie tylko w przypadku kontuzji

Trudno przecenić osiągnięcia współczesnej ortopedii. Do najbardziej spektakularnych należą: endoprotezoplasyka stawów, leczenie wysiękowego reumatoidalnego zapalenia stawów, przywracanie funkcjonowania narządów ruchu przez implanty kręgosłupowe oraz resurfacing, czyli metody odtwarzające ubytki powierzchni chrzęstnej w stawach. Produkcja implantów z zastosowaniem technologii 3D pozwala wytwarzać indywidualne protezy wszczepialne (np. kolana, czy biodra), idealnie dostosowane do potrzeb danego pacjenta. Stosowane najnowocześniejsze urządzenia i wysoko wykwalifikowani specjaliści są gwarancją udanych operacji i zabiegów.

Zakres działania ortopedii

Podstawowym zadaniem ortopedii jest diagnostyka oraz leczenie chorób i urazów narządów ruchu. Nie bez znaczenia jest również profilaktyka, która powinna być stosowana już od okresu niemowlęcego. Im wcześniej zostanie wykryta i odpowiednio zdiagnozowana wada układu kostnego lub chrzęstno-stawowego, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie.

Ortopedia obejmuje leczenie wad postawy (wrodzonych i nabytych), zmian zwyrodnieniowych, przeciążeniowych, stanów zapalnych oraz wszelkiego rodzaju urazów narządów ruchu (układu kostnego i więzadłowo-stawowego, wraz z mięśniami, nerwami i naczyniami z nimi powiązanymi). Zajmuje się również diagnostyką schorzeń uwarunkowanych genetycznie oraz chorób nowotworowych występujących w obrębie układu kostno-stawowego.

Choroby najczęściej leczone u ortopedy

Statystyki podają, że najczęściej ortopedzi zajmują się leczeniem schorzeń kręgosłupa. Dopiero na drugim miejscu znajdują się urazy mechaniczne układu kostno-stawowego narządów ruchu, następnie choroby stawów itd. Schorzenia kręgosłupa obejmują zmiany zwyrodnieniowe, urazy (np. po wypadku komunikacyjnym lub upadku na plecy) oraz choroby autoimmunologiczne (np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa).

Zmiany zwyrodnieniowe najczęściej występują u osób w starszym wieku, ale zdarzają się wśród ludzi młodych. Powstają w wyniku nieleczonych wad postawy, nadmiernego przeciążenia kręgosłupa (nadwaga, praca stojąca, wyczynowe uprawianie sportu, czy schylanie się i podnoszenie ciężkich rzeczy na wyprostowanych nogach), braku ruchu (osłabienie mięśni brzucha i dna miednicy), zmian hormonalnych, chorób ogólnoustrojowych (np. osteoporoza) oraz starzenia się organizmu. Wywołują uciążliwe dolegliwości bólowe, ograniczają lub wręcz uniemożliwiają poruszanie się i normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Urazy mechaniczne układu kostno-stawowego narządów ruchu obejmują zarówno złamania, jak i zwichnięcia oraz skręcenia. Wymagają one usztywnienia, a nieraz nawet interwencji chirurgicznej. Częstym przypadkiem są trudne do leczenia urazy w obrębie stawu kolanowego – jak np. uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego.

Choroby stawów stanowią niemały odsetek przypadków leczonych ortopedycznie. Należą do nich: osteoartroza, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, toczeń rumieniowaty układowy itp.

Wady postawy-wrodzone i nabyte (skolioza, lordoza, kifoza, plecy płaskie, okrągło-wklęsłe itp.) oraz płaskostopie, czy koślawy paluch, powinny być jak najwcześniej diagnozowane ortopedycznie i odpowiednio leczone. Korygowanie tych wad jest długotrwałe, ale w większości przypadków kończy się sukcesem. Powodzenie terapii zależy przede wszystkim od wieku pacjenta.

Zmiany przeciążeniowe stawów występują najczęściej u sportowców. Należą do nich głównie: zespół cieśni nadgarstka i „łokieć tenisisty”. Powodują one nie tylko wadliwe funkcjonowanie narządów, ale również dolegliwości bólowe. Więcej informacji znaleźć można w artykule: „Sprawdź, w jakich sytuacjach konieczna jest wizyta u ortopedy".

Jak wybrać dobrego ortopedę?

Powodzenie terapii zależy w głównej mierze od właściwej diagnozy i umiejętności specjalisty. Leczenie ortopedyczne uzależnione jest od rodzaju schorzenia. Nieraz wystarczą metody zachowawcze w postaci czasowego unieruchomienia za pomocą bandaży, opatrunków z gipsu, czy ortez. Czasem lekarz przeprowadza tylko kurację farmakologiczną, która likwiduje stan zapalny i uśmierza dolegliwości bólowe. Nierzadko ortopeda kieruje pacjenta na masaże, ćwiczenia korekcyjne i laseroterapię. Zdarza się jednak, że konieczna jest operacja i rehabilitacja przywracająca sprawność narządów ruchu. W tym wypadku wybór odpowiedniego specjalisty jest niezwykle istotny. Bardzo pomocne są strony internetowe, oferujące szeroki wybór lekarzy, adresy klinik i opinie pacjentów. Wystarczy wpisać hasło: „ortopeda w Łodzi" i można znaleźć obszerne informacje na temat sprawdzonych lekarzy ortopedów, cieszących się nienaganną opinią w tym mieście.

Pamiętajmy, że postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie odpowiedniego leczenia, znacznie zwiększa szanse pacjenta na szybki powrót do pełniej sprawności i pozbycia się bólu.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl