Badania przeprowadzone przez lekarzy z Wydziału Fizycznego na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu dowodzą, że aż 63 procent badanych dzieci cierpi na powracające bóle kręgosłupa.
Pilotażowe badania zostały wykonane na losowo wybranej grupie dzieci w celu odtworzenia mapy bólów kręgosłupa u dzieci i są prowadzone także w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim i zachodnio-pomorskim.
Badania, które przeprowadził prof. Lewandowski wśród poznańskim dzieci dowodzą, że tylko u 2,5 tysiąca przypadków bóle kręgosłupa były jednorazowym przypadkiem i nie powtórzyły się kolejnym razem.
Tymczasem u większości (ponad płowy badanych) bóle pojawiają się dość często i mają swoje nawroty, głównie dotyczą uczniów gimnazjum, liceum oraz techników. Uczniowie Ci cierpią na bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Badanii podkreślają, że ból ogranicza ruchy podczas czynności, takich jak: aktywność fizyczna, podnoszenie przedmiotów, nauka oraz koncentracja.
Ponad 6. Procent badanych skarżyło się na ból, który całkowicie ogranicza ich ruchowo i uniemożliwia wykonywanie powyższych czynności. Przy czym na takie chroniczne bóle częściej skarżyli się uczniowie techników niż liceów.
Prowadzone badania, wg prof. Lewandowskiego, to dobry moment, aby sprawdzić programy nauczania, zwłaszcza pod kątem profilaktyki i zapobiegania występowaniu wad postawy i problemów z kręgosłupem u osób młodych.
Wyniki badań skłaniają do refleksji także nad częstszym ich przeprowadzaniem oraz objęciem także innych województw. Dają one bowiem do myślenia nad kondycją i profilaktyką bólu kręgosłupa w szkołach, wiedzy uczniów i nauczycieli, a także diagnozowaniu i leczeniu uczniów a dzięki temu wprowadzaniu odpowiednich ćwiczeń podczas lekcji wychowania fizycznego lub zajęć dodatkowych.
www.fit.pl