fit.pl mobile logo

Ferie zimowe z dzieckiem. Jak się bawić, aby było bezpiecznie?

16 stycznia rozpoczęły się w Polsce ferie zimowe. Choć zimowa aura w wielu regionach w tym roku nie rozpieszcza, przerwa od szkoły to dla najmłodszych wymarzony czas odpoczynku i beztroskich zabaw. Mimo że na zewnątrz brakuje śniegu, podczas zimowego wypoczynku – bez względu na pogodę – trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Co trzeba wiedzieć, planując dzieciom zimowe atrakcje w domu i na wyjeździe? Przypominamy kilka istotnych zasad.

Po pierwsze: zadbaj o odpowiedni ubiór

Jednym z istotnych elementów zapewnienia dziecku bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu jest ubranie dostosowane do warunków atmosferycznych. Jeśli dziecko planuje spędzić czas poza domem – bez względu na to, czy jest zimno, czy ciepło – należy dobrać strój w taki sposób, aby zarówno nie wychłodził organizmu, jak i go nie przegrzał. Najlepszym sposobem jest ubranie na cebulkę, aby w razie potrzeby zdjąć jedną z warstw. Warto pamiętać, aby ubrania były wykonane z materiału, który pozwoli skórze oddychać – najlepiej sprawdzą się te naturalne, np. z bawełny. Zimowe zabawy na dworze nie obejdą się bez nieprzemakalnych spodni, rękawiczek i porządnych butów, które będą ciepłe i o stabilnej podeszwie.

Po drugie: pamiętaj o pielęgnacji skóry

Długie zabawy na dworze w połączeniu z mroźnym powietrzem lub słońcem mogą prowadzić do odmrożeń lub poparzeń słonecznych. Warto zatem pamiętać o kremie na twarz – w przypadku słonecznego dnia najlepszy będzie ten z wysokim filtrem. W zapobieganiu przed wysuszeniem skóry przyda się również krem do rąk oraz ochronna pomadka do ust.

Po trzecie: zabawy na śniegu i lodzie powinny być rozważne

Dbania o bezpieczeństwo – zarówno swoje, jak i rówieśników – podczas zimowego szaleństwa warto uczyć już od najmłodszych lat. Jeśli rodzice nie są w pobliżu, dziecko powinno znać podstawowe zasady, jakie obowiązują w trakcie zabaw w zetknięciu ze śniegiem czy lodem:

 • Podczas zjeżdżania na sankach nogi powinny być przodem do kierunku jazdy, a górka powinna być w widocznym miejscu i mieć gładką powierzchnię, bez wystających elementów – dużych kamieni czy gałęzi.
 • Górka do zjeżdżania powinna znajdować się w bezpiecznym miejscu, z dala od ulicy, a dziecko powinno wiedzieć, jakie mogą być groźne konsekwencje nieprzestrzegania tego przepisu.
 • Jazda na łyżwach powinna odbywać się w wyznaczonym i odpowiednio przygotowanym do tego miejscu.
 • Należy zwrócić uwagę, aby dziecko nie korzystało z tej atrakcji na zamarzniętym jeziorze czy innym zbiorniku wodnym.
 • Dziecko powinno uważać na zwisające z dachów sople. Nie należy ich odrywać czy strącać.
 • Nie wolno ślizgać się na jezdni i należy uważać na nieodpowiednio zabezpieczone konstrukcje, np. na placu zabaw lub inne niebezpieczne miejsca. Warto również pamiętać, że podczas odwilży śnieżna budowla igloo grozi zawaleniem.
 • Na wyjścia i zabawy na zewnątrz warto wybierać dni, w których temperatura powietrza nie spada poniżej -5 stopni Celsjusza.
 • Zanim dziecko zacznie jazdę na nartach, łyżwach czy sankach, na początku warto rozgrzać i rozciągnąć mięśnie, co pomoże zapobiec kontuzjom.
 • Warto również pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa podczas jazdy kuligiem. Nieprawidłowo przywiązane sanki, wysoka prędkość i uderzenia mogą doprowadzić do groźnego wypadku.
  Kask i ochraniacze powinny stanowić niezbędne wyposażenie podczas zimowych zabaw.

- Zachowanie bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw to podstawa. Poza przestrzeganiem zasad ostrożności najmłodsi powinni również wiedzieć, aby nie bawić się w pobliżu jezdni, a wyłącznie w miejscach oddalonych i do tego wyznaczonych, np. w parkach, na stokach narciarskich czy lodowiskach. Bardzo istotnym elementem wyposażenia dziecka, które spędza czas na świeżym powietrzu, powinny być odblaskowe elementy na okryciu wierzchnim. To konieczne, ponieważ opady śniegu, zachmurzenie i krótki dzień sprawiają, że widoczność zimą jest znacznie ograniczona. Statystyki policyjne pokazują, że w 2021 roku w Polsce miało miejsce aż 1775 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat[1]. Właśnie dlatego ważną rolą rodziców jest zapewnienie najmłodszym właściwej edukacji w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bycie dla nich dobrym przykładem – tłumaczy nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Po czwarte: bezpieczeństwo na drodze

Zimowe dni to również ograniczona widoczność – zwłaszcza dla kierujących pojazdami. Warto zatem pamiętać, aby dzieci nie przechodziły przez jezdnię w niedozwolonych miejscach, a okrycia wierzchnie były wyposażone w elementy odblaskowe.

Po piąte: o bezpieczeństwie należy pamiętać nie tylko poza domem

Zdarza się, że podczas ferii zimowych najmłodsi pozostają w domu bez opieki rodziców. Warto wtedy wytłumaczyć dziecku, jak należy postępować w różnego rodzaju niebezpiecznych sytuacjach.

 • Nie należy otwierać drzwi nieznajomym – również takim osobom, które podają się za sąsiada czy policjanta. Dziecko nie powinno również prowadzić rozmów z obcymi.
 • Lepiej, aby najmłodsi nie korzystali z narzędzi kuchennych lub innych niebezpiecznych przedmiotów pod nieobecność rodziców. Ostre noże mogą być przyczyną skaleczeń, a gorąca woda czy styczność z elektroniką – poparzeń.
 • Należy wytłumaczyć najmłodszym, czym grożą niektóre zabawy w domu, np. bieganie po schodach czy wspinanie się po meblach.
 • Warto nauczyć dziecko, w jaki sposób postępować w przypadku stłuczenia szklanych przedmiotów czy rozlania napojów, ich sprzątania oraz ewentualnego opatrywania ran.
 • Dziecko powinno znać podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w internecie.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl