
Artykuł dotyczy aktywności ruchowej w czasie wolnym młodzieży z Gimnazjum nr 92 im. J.U. Niemcewicza w Warszawie przy ul. Koncertowej 4.
Na podstawie przeprowadzonych badań przeprowadzonych dzięki ankiecie (W ankiecie brało udział 120 osób w wieku gimnazjalnym) wysunięto następujące wnioski:
1.Badana młodzież w wieku gimnazjalnym, w dzień powszedni posiada mniej czasu wolnego niż w dniach wolnych od nauki szkolnej ( tj. od 4 do 5 godzin i analogicznie powyżej 8 godzin).
2.Analiza treści czasu wolnego pokazuje, że najczęstszymi formami jego wykorzystania są spotkania towarzyskie, sport i rekreacja oraz czas przed komputerem. Duży odsetek

3.Najczęstszymi formami aktywności ruchowej uprawianymi w wolnym czasie przez młodzież jest jazda na rowerze i spacerowanie oraz gry zespołowe. 4.Głównym motywem skłaniającym młodzież gimnazjalną do uprawniania aktywności jest przyjemność i kondycja fizyczna.
4.Największą barierą w uprawianiu aktywności ruchowej przez młodzież jest brak czasu. Do sprzętu sportowo-rekreacyjnego, jaki młodzież posiada w domu, zaliczamy rower, piłkę nożną i piłkę siatkową. Duży odsetek dzieci posiada narty, łyżwy i rakietę do tenisa. Większość młodzieży do swoich największych umiejętności zalicza jazdę na rowerze, pływanie i grę w siatkówkę. Na dalszych miejscach znajdują się jazda na łyżwach i gra w koszykówkę. Łatwym dostęp do obiektów i urządzeń sportowo-rekreacyjnych nie jest przeszkodą w uprawianiu aktywności ruchowej.
5.Inspiratorami skłaniającymi do zwiększenia udziału w różnych formach aktywności ruchowej jest zachęta kolegów i koleżanek.
6.Młodzież widzi konieczność ćwiczeń fizycznych dla zachowania dobrego stanu kondycji fizycznej, jak również dla osób, którzy mają duże obciążenia w pracy zawodowej i w domu, jak również dla silnego i zdrowego człowieka. Do pozytywnych skutków uprawiania kultury fizycznej, młodzież zalicza zdrowie i ogólną sprawność
Autor: Natalia Sieniutowicz
www.fit.pl