fit.pl mobile logo

Gimnastyka dla niemowlaka

Zdrowie i prawidłowo rozwijające się niemowlę to szczęście rodziców, by jednak wspomóc jego naturalny rozwój psychoruchowy warto podczas zabawy oraz codziennej pielęgnacji masować i ćwiczyć napięcie mieśni małego człowieka  
cwiczenia niemowlakNiemowlę podczas każdego wyciągania, poruszania w łóżeczku oraz kąpieli zażywa odpowiedniej dawki ruchu, jednakże w niektórych przypadkach (np. opóźnienie ruchowe, nieprawidłowe napięcie) istnieje konieczność zastosowania ćwiczeń i masaży wspomagających rozwój dziecka.


Dzieci z poważnymi problemami ruchowymi powinny być pod stałą opieką lekarza oraz masażysty dziecięcego, który wraz z rodzicami będzie czuwał nad prawidłowymi ćwiczeniami, korygującymi poszczególne wady.


Zdrowe dzieci także powinny ćwiczyć, gimnastyka dla niemowląt jest jak najbardziej wskazaną formą aktywności, zwłaszcza, że maluchy rozwijają się szybko a często nieprawidłowe ułożenie ciała lub urazy mogą przyczynić się do wielu poważnych dysfunkcji.


Przed przystąpieniem do gimnastyki malucha warto zastosować się do kilku zasad:


 - przystępując do ćwiczeń ruchowych, pamiętajmy, by dziecko nie miało skrępowanych ruchów, było rozluźnione oraz a gimnastyka była dopasowana do jego umiejętności i postępów,;


 - ćwiczenia ruchowe powinny być dla dziecka radosną zabawą, dlatego przystępując do ćwiczeń my również musimy być nastawieni an rozluźnienie i zabawę;

 - protest i płacz dziecka powinien być sygnałem, że ćwiczenie są zbyt trudne lub po prostu nie ma na nie ochoty, pamiętajmy nic na siłę!

 - nie wolno wykonywać ćwiczeń z dzieckiem, do których jeszcze nie dojrzało: np. uczyć chodzić, gdy jeszcze nie radzi sobie z wstawaniem, siedzieć, gdy jeszcze nie trzyma mocno głowy. Zabawy ruchowe powinny być dostosowane do umiejętności i możliwości malucha;

[-------]


na brzuszku - ćwiczenia ruchowe powinny być wykonywane przed lub po kąpieli, nie przed jedzenie i po. miejscem najlepszym dla ruchowych zabaw powinna być twarda powierzchnia: np. stół nakryty miękkim kocem szeroki przewijak, czy łóżko z twardym materacem ;


 - ruchy powinny być łagodne i spokojne;


Przykłady ćwiczeń dziecka w I kwartale życia:


1.Warto kłaść dziecko 2/3 razy dziennie na brzuszku (przed posiłkiem, czy po przewijaniu) na kilka minut. Podczas tego ćwiczenia obserwujemy jego głowę, czy to ćwiczenie jest dla niego zbyt trudne lub sprawia mu ból, mobilizując dziecko do unoszenia głowy można pokazywać mu zabawkę, zachęcać głosem, dźwiękami.


2.Podczas przewrotów na brzuszku można naturalnie wykorzystać reakcje ruchowe dziecka. W tym celu możemy przy zgiętych nóżkach dziecka podpierać je dłońmi. Maluch naturalnie czując przeszkodę, będzie się odpychać nóżkami, pełzając.


3.By ćwiczyć siłę podnoszenia głowy, podnieś dziecko na rękach, podtrzymując jego pośladki i plecy, a zaobserwujesz jego próby podtrzymania głowy (należy jednak kontrolować, by dziecko nie odchylało ją zbyt mocno).


4.Należy także kłaść dziecko na bok i pomagać oraz zachęcać do przewrotów na plecy.


5.Można również podawać do ręki dziecka zabawkę, dotykając zgiętych palców ściśniętej dłoni, aż dziecko samo otworzy ją i obejmie.

www.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl