Infekcja niemowlaka, jak skutecznie z nią walczyć?

Infekcja to trudny czas, nieprzespanych nocy i marudnych dni. Jak skutecznie walczyć infekcją, by pociecha szybko wróciła do zdrowia?  
fit.pl
2010-10-12 00:00
Udostępnij
Infekcja niemowlaka, jak skutecznie z nią walczyć?
baby thermometer1Goraczka, katar, brak łaknienia pojawają się nagle i niepostrzeżenie, dając sygnał rodzicom o zbliżającej się infekcji. Skuteczna i szybka reakcja rodziców pozwoli dziecku powócić do zdrowia i uniknąć nawrótów choroby oraz powikłań, które w wieku niemowlęcym mogą być groźne dla młodego organizmu.

Kapanie z noska

Katar to najczęstszy i najbardziej dokuczliwy objaw infekcji. Tym bardziej trapi niemowlę, gdyż nie potrafi ono oddychać ustami a zatkany nos utrudnia oddychanie i ssanie piersi lub przyjmowanie pokarmu butelką. Maluszek odmawia jedzenia, jest płaczliwy i niespokojny.

Udrożnienie nosa należy do podstawowych zadań rodziców. Po pierwsze, gdy katar jest jeszcze płynny, warto wycierać nosek dziecka bardzo delikatnymi chusteczkami i kłaść często na brzuszku, wtedy nos samodzielnie będzie się oczyszczał. Gdy wydzielina robi się gęsta, należy koniecznie przed każdym karmieniem i spaniem puszczać do noska dziecka od 1-2 kropel soli fizjologicznej lub wody morskiej w sprayu. Wydzielina rozrzedzi się i będzie ją można usnąć miękką chusteczką, delikatnie zwiniętą w rulonik lub za pomocą aspiratora.

Dodatkowo warto zadbać o:
  • nawilżenie powietrza w pokoju dziecka
  • częste pojenie dziecka, herbatką wodą oraz częstsze karmienie piersią zapewni odpowiedni poziom płynów w organizmie, które podczas choroby szybciej są wydalane, na skutek np. gorączki
  • nawilżanie delikatnym miejsc wokół noska. Smaruj je maścią majerankową lub kremem
  • ochronnym
  • wieczorną kąpiel – wbrew pozorom częste kąpiele pozawalają wygrzać organizm dziecka i ułatwić mu oddychanie

[-------]

baby doktorGorączka

Maluszki, zwłaszcza kilkumiesięczne, bardzo cierpią z powodu gorączki. Rodzice zawsze obawiają się tego stanu, gdyż gorączka szybko rośnie i może być niebezpieczna dla malucha (gorączka powyżej 38 stopni może powodować drgawki, odwodnienia, obciążenia serca i nerek. Tymczasem lekko podwyższona temperatura jest sprzymierzeńcem w chorobie. Sygnalizuje walkę organizmu z wirusami i przyspiesza powrót do zdrowia.

Trzeba jednak czuwać, by nie przekraczała 38 stopni, wtedy konieczne jest szybkie reagowanie, zbijanie poprzez chłodne okłady na nogi, głowę, a także kąpiele w wodzie o dwa stopnie niższej niż temperatura ciała dziecka oraz podawanie leków na bazie tylko i wyłącznie paracetamolu! Inne leki mogą podrażniać żołądek i powodować inne dolegliwości.

Kaszel suchy i mokry

Na początku pojawia się suchy kaszel, potem zaczyna się zmieniać w mokry, wtedy możesz usłyszeć go w  oddechu. dziecka. Ten kaszel oznacza stopniowe powracanie do zdrowia. W przypadku mokrego kaszlu należy zastosować oklepywanie, ale zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem, który ustali metodę leczenia. Kaszel może u maluszka przenieść się na płuca lub oskrzela, dlatego nie warto go bagatelizować.

By złagodzić kaszel warto dziecko przed snem nacierać maścią rozgrzewającą dla dzieci, ciepło ubierać w oddychające ubranka oraz wkładać skarpetki na noc. Kojące będą na pewno inhalacje parą z olejkami, (dziecko powinno jednak pozostawać w pewnej odległości od parującego naczynia, by się nie poparzyło) warto do wody wlać kilka kropel olejku z rozmarynu, podbiału, sosny, po wcześniejszej konsultacji lekarzem, gdyż niektóre olejki mogą uczulać.

Do lekarza rodzice powinni koniecznie udać się, gdy dziecko:
  • ma gorączkę wyższa niż 38°C
  • miało kiedyś drgawki gorączkowe
  • leci przez ręce
  • nie może pić.
  • traci przytomność
  • jest nienaturalnie senne
  • jeśli mimo podawania leków gorączka utrzymuje się dłużej niż trzy dni

www.fit.pl