Stres czyha każdego dnia
Zarówno dzieci, jak i dorośli mają problemy z opanowaniem stresu, który często wywołany jest przez wiele czynników. Przede wszystkim nadmierne napięcia odpowiedzialne są za pojawienie się lęków i niepokojów. Czasem brak akceptacji ze strony środowiska, motywacji i wsparcia ze strony rodziców powoduje paniczny wręcz strach przed szkołą.
Wypowiadanie się publicznie na forum klasy, wywołanie do odpowiedzi, czy ważny sprawdzian, potęgują codzienne napięcia dziecka.
Bywa, że nauczyciele i rodzice wielokrotnie (świadomie, bądź nie) przyczyniają się do wzrostu poziomu stresu u dzieci. Szkoła nastawiona jest na osiągnięcia, także rodzice wymagają od dzieci wysokich wyników, w efekcie dziecko, które nie może sprostać oczekiwaniom, a dodatkowo jest wrażliwe, nieśmiałe i niepewne siebie, ale bardzo ambitne, będzie przeżywało każde spotkanie ze szkołą, jako niezwykle stresujące wydarzenie.
Dodatkowymi sprzymierzeńcami stresu u dzieci jest brak akceptacji rówieśników i lęk przed kompromitacją na forum klasy.
Stres ma swoje ujście nie tylko w postaci pogarszających się wyników w nauce, ale także odbija się na zdrowiu dziecka. Lęk przed niepowodzeniami może obniżyć odporność dziecka, wywołać wiele infekcji oraz zaburzeń psycho-fizycznych.
Pomocą dla dziecka mogą być przede wszystkim troskliwi rodzice, a także zapobiegliwi nauczyciele, którzy powinni realizować na lekcjach nie tylko pogadanki o stresie, ale także wdrażać ćwiczenia antystresowe dla swoich wychowanków.
Uczeń zrelaksowany
Ćwiczenia relaksacyjne wykonywane w domu lub szkole mogą pomóc dziecku odnaleźć się w środowisku szkolnym i bez stresu pokonywać próg swojej klasy.
Kilka minut przed wyjściem do szkoły można wykonać poniższe ćwiczenia:
Drzewo na wietrze. W postawie swobodnej rozstawiamy stopy na szerokość bioder, ramiona pozostają uniesione w górę. Dziecko ruchem ramion powinno unosić je tak, jakby powiewały na wietrze. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy, aż napięcie mięśni całkowicie zniknie.
Relaks od zaraz. Niech dziecko wybierze przedmiot, na który często spogląda w ciągu dnia. Może to być lampa, okno, zegar, kubek. Następnie należy spojrzeć na tę rzecz i wziąć głęboki oddech, a po chwili wypuszczać powietrze ustami. Koncentracja na przedmiocie oraz powtarzanie ćwiczenia oddechowego pozwoli zrelaksować umysł i odciągnąć od dręczącego uczucia lęku.
Ciało uwolnione.W pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej zachęć dziecko do rozciągnięcia wszystkich mięśni swojego ciała tak, by uzyskać wrażnie wydłużenia ciała – dobrze jest przy tym ziewać lub wzdychać. Ćwiczenie może być wykonywane po przebudzeniu.
Oddychaj przeponą. Oddychanie przeponowe pomaga odzyskać równowagę ciała i ducha, a przede wszystkim uspokaja oddech i organizm. Ciało spoczywa swobodnie w leżeniu na plecach z poduszką pod głową. Nogi lekko rozsunięte, zamknięte oczy. W tym ćwiczeniu dziecko powinno rozluźnić mięśnie twarzy, szczęki i brzucha. Podczas spokojnych wdechów i wydechów, kontrolować oddech trzymając jedną rękę na brzuchu drugą na klatce piersiowej. Następnie należy spokojnie wciągać powietrze nosem i powoli wypuszczać ustami. Spokojne wdechy i wydechy należy powtarzać, aż do uspokojenia organizmu.
Ćwiczenia oddechowe, jak również rozciąganie ramion i mięśni twarzy, dziecko może także wykonywać samodzielnie podczas przerwy.