Kiedy dziecko rodzi się zbyt wcześnie, rodzice wpadają w panikę, nie wiedząc, jak oceniać rozwój, wagę i zdrowie dziecka. Wcześniaki zazwyczaj potrzebują trochę więcej czasu, by zaaklimatyzować się na świecie a tym samym nauczyć i wykształcić wszystkie niezbędne umiejętności
fit.pl
2011-08-25 00:00
Udostępnij
Jak rozwija się wcześniak?
dziecko wczesniakKażdy kilogram, gest i uśmiech wszystko pieczołowicie odnotowane i zapisane. Rodzice wcześniaków bywają bardziej uważni, ponieważ każda nowa umiejętność to zapowiedź prawidłowego rozwoju dziecka.

Każde dziecko rozwija się inaczej, dlatego rodzice, którzy kontrolują każdy ruch wcześniaka powinni zdać sobie sprawę, że różne umiejętności przychodzą w różnym wieku. Warto jednak poznać ogólne zasady rozwoju dziecka:

Dzielimy go na kilka etapów. Rozwój somatyczny obejmuje wzrost długości ciała, powiększenie obwodu głowy, klatki, przyrost masy. Motoryczny to postawa ciała poruszanie sie, sprawność manualna, koordynacja ruchowa. Nie mniej ważny jest oczywiście rozwój procesów poznawczych, rozwój intelektualny oraz społeczny (wzrok słuch, pamięć, koncentracja, myślenie, uczenie się oraz adaptacja w spoleczności, emocje).

Ze względu na krótsze rozwoju płodowego, wiek dziecka należy liczyć od dnia w którym miało się urodzić. Co więcej, zanim rodzice zaczną śledzić postępy w umiejętnościach i rozwoju dziecka, muszą brać pod uwagę właśnie wiek skorygowany czyli inaczej wiek metrykalny oraz brakujące tygodnie do terminu porodu.

Siatki centylowe umożliwiające ocenę rozwoju dziecka , w sposób miarodajny wskazują, jak niemowlak dorasta i jak się zmienia. Niestety klasyczne normy siatek centylowych dla dzieci urodzonych w planowanym terminie nie spełniają swojej funkcji w przypadku wcześniaków. Siatki centylowe dla dzieci urodzonych przedwcześnie stosuje się specjalne siatki wentylowe.

Kryteria siatki pozostają takie same jak dla dzieci urodzonych w terminie, jednak przyjmuje się większą rozbieżność

Rodzice, którzy badają rozwój swojego dziecka nie powinni najpierw doszukiwać się nieprawidłowości, zwłaszcza, jeśli jest pod kontrolą specjalisty na bieżąco sprawdzany jest poziom rozwoju w stosunku do wieku skorygowanego, jednak powinni czuwać, gdy maluch wykazuje następujące zachowania:
  • jest zbyt spokojne, nie reaguje na różne bodźce, jest senne lub ospałe;
  • zbyt często płacze;
  • jest nadwrażliwe;
  • nie sygnalizuje głodu;
  • nie nawiązuje kontaktu wzrokowego;
  • nie reaguje na głos i widok najbliższych osób;
  • nie reaguje na dźwięki, kolory, kształty;
  • nie przybiera na wadze;
  • niechętnie bawi się samo;
  • często ma zaciśnięte piaski i nie podejmuje prób ruchowych: podnoszenia głowy siadania, chwytania obiema rączkami.

Takie zachowania wcześniaka mogą sugerować zaburzenia systemu nerwowego oraz poważne wady rozwojowe, wiele czynności jednak jak dźwiganie główki czy samodzielnie wstawanie dla wielu wcześniaków czynności, które przychodzą z czasem.

Warto jednak zwracać uwagę, na niepokojące sygnały. Wszelkie zahamowania psycho-ruchowe wcześnie rehabilitowane i wykryte jedynie opóźniają rozwój nie odbierając szansy na prawidłowe funkcjonowanie dziecka.

www.dziecko.fit.pl