fit.pl mobile logo

Ruch to zdrowie! Jak zachęcić dziecko do wakacyjnych aktywności?

Regularna aktywność fizyczna – obok właściwie zbilansowanej diety – jest niezbędna w każdym wieku. Ruch jest szczególnie ważny w przypadku najmłodszych. To jeden z kluczowych czynników warunkujący prawidłowy rozwój czy ochronę przed niektórymi chorobami. Im szybciej rodzice zachęcą dziecko do różnego rodzaju aktywności, tym większa szansa na to, że w przyszłości nie będzie miało ono trudności z kondycją i sprawnością, a sport traktować będzie jako najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu. Lato to idealny czas na urozmaicone zajęcia ruchowe, które zaszczepią u dziecka pasję do sportu. Co zrobić, aby zapewnić dziecku wakacyjne aktywności, a przy tym świetną rozrywkę – również wtedy, gdy dłuższy urlop nie jest możliwy? Poznaj kilka wskazówek.

Odkrywajcie bliskie okolice

Zaproponowanie dziecku aktywności dostarczającej jednocześnie rozrywki jest możliwe, nawet jeśli nie wyjeżdżacie nad morze, jezioro czy w góry. Czasem umożliwi to niedaleka piesza przechadzka, wypad na rowery czy bilet autobusowy. Wystarczy, że wcześniej prześledzicie mapę okolicy. Znajdźcie interesujące, dopasowane do wieku dziecka miejsca i wyruszcie na wycieczkę. Być może w pobliżu jest nowo powstały park rozrywki, plac zabaw, trampoliny, dmuchańce, ścianka wspinaczkowa czy interesująca ścieżka rowerowa? Warto poszukać też innych atrakcji – zamków, muzeów czy leśnych szlaków. Nawet jeśli dziecko może wydawać się za małe na takie rozrywki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sama wyprawa w połączeniu z ciekawymi opowieściami będzie dla niego niezapomnianym przeżyciem. Zwłaszcza gdy dowie się, gdzie dawniej żyli rycerze, królowie i księżniczki, a pobliski las to dom dla lisów, saren czy borsuków. Każda taka wyprawa to inwestycja w rozwój dziecka i poszerzanie jego horyzontów.

Aktywność dzieci a zalecenia WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dzieci od 5. do 17. roku życia podejmowały co najmniej 60 minut umiarkowanego lub intensywnego wysiłku fizycznego każdego dnia. Regularna aktywność ruchowa wspiera prawidłowy rozwój, koordynację ruchową, zapobiega wadom postawy czy ich pogłębianiu, wzmacnia kości, mięśnie, odporność i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość. Ponadto ruch to także świetny sposób na rozładowanie stresu, poprawienie podzielności uwagi i koncentracji. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa także na jakość snu, kreatywność czy zdolności społeczne. Czy wiesz, że podczas wysiłku w organizmie wytwarzane są endorfiny nazywane hormonem szczęścia?1

Wodne szaleństwa

Letnie miesiące, takie jak lipiec i sierpień, to okres, gdy pogoda najczęściej bywa upalna. Wtedy idealnym rozwiązaniem na ochłodę jest zabawa w wodzie. Warto pamiętać, że również w mieście jest na to sposób. Sprawdźcie, gdzie w okolicy jest kryty basen (taki pomysł będzie idealny także podczas deszczowego dnia). Być może niedaleko znajduje się park wodny lub kąpielisko na otwartej przestrzeni? W takich kompleksach najczęściej są dostępne różnego rodzaju brodziki, zjeżdżalnie i inne wodne atrakcje, które najmłodsi z dużym prawdopodobieństwem pokochają. Podczas planowania wodnych aktywności zawsze jednak wcześniej sprawdźcie, czy miejsce, do którego chcecie się udać, jest bezpieczne i strzeżone przez ratowników.

Rower, rolki, a może kajaki?

Wspólne zwiedzanie okolicy przy wykorzystaniu roweru, hulajnogi czy rolek to świetny pomysł na aktywne spędzenie letniego dnia. Zaplanujcie sobie ciekawą trasę, która nie znudzi dziecka nieustanną jazdą. Możecie również wyznaczyć sobie konkretny cel, np. wycieczkę do lasu czy zoo.

Lato w mieście

Wakacje to czas, w którym przedszkola i szkoły zwykle są zamknięte. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich we współpracy z urzędami miasta organizują dodatkowe zajęcia czy letnie wyjazdy. Najmłodsi mogą skorzystać z inicjatywy „lato w mieście”, która zapewnia im opiekę z pełnym wachlarzem interesujących zajęć. Aktywności ruchowych połączonych z zabawą można szukać także w domach kultury czy klubach sportowych, które umożliwiają najmłodszym udział w różnego rodzaju letnich zajęciach – warsztatach, wycieczkach rekreacyjnych, tańcach, gimnastyce i innych aktywnościach. Być może biorąc udział w takich zajęciach, dziecko odkryje w sobie nową pasję?

Edukacja to podstawa

Kluczową rolę w dbaniu o regularną aktywność fizyczną dziecka odgrywają rodzice. To oni przekazują wiedzę na temat codziennych potrzeb, ale ważne jest także, aby byli dobrym przykładem. Jeśli mama i tata sami dbają o właściwą dietę, spędzają czas aktywnie i uprawiają sporty – istnieje większe prawdopodobieństwo, że także ich dziecko będzie powielało takie zachowania. Bardzo ważnym miejscem na przekazywanie wiedzy na temat zdrowego stylu życia są również przedszkola i szkoły. A więc także wychowawcy mają wpływ na wykształcenie pewnych nawyków. To oni podczas zajęć mogą zachęcać najmłodszych do ruchu, aktywnego stylu życia w zgodzie z naturą czy dbania o przyrodę.

Warto, aby zgłaszali swoje klasy do udziału w programach edukacyjnych, takich jak „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. To największy w Polsce projekt o ekologii i życiu w zgodzie z naturą dla dzieci, organizowany już od 14 lat przez markę Kubuś. Skierowany jest do przedszkoli i uczniów klas I-III szkół podstawowych i ma na celu naukę podstawowych zasad ochrony środowiska, szacunku do roślin i zwierząt, recyklingu, właściwego odżywiania, gospodarowania pieniędzmi oraz aktywnego spędzania czasu w zgodzie z naturą. Zapisy do kolejnej edycji już we wrześniu, a więcej informacji o programie można przeczytać na stronie www.przyjacielenatury.pl.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl