Celem akcji jest promowanie zdrowego żywienia dzieci już od najmłodszych lat i wpajania im zdrowych nawyków żywieniowych. Kształtują się one we wczesnym dzieciństwie, dlatego tak ważne jest informowanie maluchów i ich rodziców o konsekwencjach nieprawidłowej diety.
Akcja „Szkoły Żywienia” będzie trwała do lutego 2010 roku. W tym okresie do przedszkoli na całym terenie Polski trafią materiały informacyjne z piramidą żywieniową opracowaną przez dr Annę Harton i dr Joannę Myszkowską-Ryciak. Jest to piramida przygotowana specjalnie dla dzieci. O zdrowym odżywianiu i optymalnej diecie musimy pamiętać także na co dzień i warto ją wprowadzić nie tylko do szkół, ale i do własnych domów.
[-------]
Korzystaj z piramidy na co dzień
To rodzice kształtują nawyki żywieniowe dziecka, dlatego to właśnie na nich spoczywa ogromna odpowiedzialność. Najprościej zacząć od zmiany swoich przyzwyczajeń – wyjdzie to na zdrowie całej rodzinie!
Razem z dzieckiem starannie planuj i omawiaj listę zakupów. Korzystaj na co dzień z podpowiedzi piramidy zdrowego żywienia. Kolorowa piramida z rysunkami produktów w sposób bardzo obrazowy i precyzyjny ilustruje, jak należy komponować zdrowe posiłki, korzystając w odpowiednich proporcjach z produktów z każdej grupy żywieniowej. Możesz wykorzystać piramidę do dobrej zabawy i pożytecznej nauki – piramida jest prostą i sprawdzającą się pomocą uczącą zasad zdrowego żywienia.
Produkty przedstawione w piramidzie zdrowego żywienia dostarczają organizmowi wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki. Każda z pięciu grup wnosi wyjątkowy wkład w codzienną dietę.
Zbilansowana, różnorodna dieta daje zdrowie, energię i dobre samopoczucie. Zapewnia dziecku kompletny zestaw potrzebnych składników z pięciu grup żywieniowych (produkty zbożowe, mleczne, warzywa, owoce, ryby, drób i mięso), możesz mieć pewność, że będzie się prawidłowo rozwijać i rosnąć.
Różnorodnie – znaczy dobrze
Każda z grup dostarcza innych wartości pokarmowych, ale żadna nie może dostarczyć nam wszystkich. Dlatego najlepszym sposobem zaopatrzenia organizmu we wszystkie potrzebne składniki odżywcze jest urozmaicona dieta. Staraj się tak planować posiłki, by każdego dnia podawać dziecku inne produkty. Nawet kanapki mogą łączyć wartości z różnych grup – na przykład kanapka posmarowana cienko masłem z chleba wieloziarnistego z tuńczykiem, posiekaną zieloną pietruszką i cząstkami papryki.
Unikaj błędów żywieniowych:
- Uważaj na wymyślne i modne diety, które rzadko są prawidłowo zbilansowane i nie nadają się dla dzieci. Twoje dziecko rozwija się intensywnie, dlatego wymaga prawidłowego żywienia. Dieta wzbogacona np. w witaminę C, witaminy i składniki mineralne jest szczególnie ważna w okresie wzmożonych zachorowań na infekcje oraz podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.
- Pamiętaj, że niedobory żywieniowe, wzmożone zapotrzebowanie lub straty, a także tolerowane przez ciebie niezdrowe przyzwyczajenia żywieniowe dziecka prowadzić mogą do jawnych lub utajonych niedoborów niektórych witamin (A, D, E, kwasu foliowego, B12) oraz makro- i mikroelementów (zwłaszcza wapnia, magnezu i żelaza).
- Uzupełnij wiedzę. Choć minęło już 100 lat, odkąd, na początku XX wieku, pojawiły się naukowe opracowania dotyczące znaczenia witamin, nadal wiedza o nich jest niedostateczna. Podobnie mało wiemy o mikroelementach.
AG
www.fit.pl